Непостојање плана путовања, ретроактивно издавање путних налога, нерационално улагање у одржавање службених возила и многе друге неправилности открила је Канцеларија за ревизију институција БиХ током ревизије финансијског извјештаја Министарства спољне трговине и економских односа.
У ревизорском извјештају за прошлу годину наводи се да је то министарство у прошлој години располагало буџетом у износу од девет милиона марака.
Оно што је ревизорима запело за око јесу стимулације које су додјељиване мимо икаквог реда, и то на приједлог министра Сташе Кошарца.
Стимулације
У ревизорском извјештају се наводи да су укупна средства исплаћена за стимулације у 2020. години износила 40.860 КМ.
Према Правилнику о критеријумима за додјелу новчане награде запосленим, приједлог за то подноси руководилац организационе јединице, замјеник министра и секретар.
Међутим, ревизори су утврдили да је то прескочено, па је приједлоге за стимулацију, умјесто њих, давао министар Кошарац.
– Поступцима ревизије уочено је да је у децембру 2020. године исплаћена стимулација за 105 запослених, а да претходно није, у свим случајевима, осигуран приједлог руководилаца. Новчане награде су исплаћене на приједлог и по рјешењу министра – наводи се у ревизорском извјештају.
Додаје се да је у рјешењима као образложење за исплату новчане награде углавном наведено да је “ванредно повећан обим послова” или “квалитетно и ефикасно обављање послова прије планираних рокова”.
Појединачни износи стимулација износили су 230 КМ и 250 КМ.
– Не оспоравајући исплате стимулација у оправданим околностима и за изузетне резултате у пословању, сматрамо да исплата стимулације у једном мјесецу за значајан број запослених уз образложење повећаног обима послова, није примјерено, имајући у виду стварни обим посла и начин рада запослених у околностима узрокованим пандемијом корона вируса – истиче се у ревизорском извјештају.
Ревизори су констатовали да министарство није сачинило ни план службених путовања, а констатовано је и ретроактивно издавање путних налога, односно издавање путних налога након обављеног службеног пута.
Такође, уз поједине путне налоге нису приложени позиви за службени пут у иностранство и извјештаји са службеног пута као вјеродостојни документи на основу којих се признају и правилно обрачунавају трошкови службеног путовања.
Ревизори тврде да је министарство наставило и са економски неоправданим улагањима у службено возило за чије се одржавање дужи низ година издвајају значајна средства.
Укупни издаци за употребу службених возила у прошлој години износе 89.724 КМ. Упркос препоруци ревизора, министарство је и прошле године издвојило значајна средства за одржавање службеног возила “ауди А6” произведеног 2015. године, а која су износила 19.634 КМ.
У 2018. години улагања у наведено возило износила су 11.798 КМ а у 2019. години 16.233 КМ.
Запослења
У ревизорском извјештају се наводи да су у прошлој години у министарство запослене три особе на неодређено вријеме, и то путем јавног огласа за која није осигурана сагласност Савјета министара БиХ.
Утврђено је и да је по уговору о дјелу било ангажовано 19 особа, који су мјесечно добијали хонорар у распону од 150 до 2.500 КМ.
– Од укупно ангажованих 19 извршилаца њих седам је било ангажовано у кабинету министра уз образложење да није било простора за попуну упражњених радних мјеста у складу са законским прописима – наводи се у извјештају.
Додаје се да је ријеч о три техничка секретара, који су примали накнаду у висини од 800 КМ, а ангажовани су у периодима од два, седам и 12 мјесеци.
Кабинет министра ангажовао је на период од шест мјесеци једну особу за послове припреме и вођење прес конференција, писања саопштења за јавност, коју су плаћали 1.000 КМ мјесечно.
За два савјетника министра, који су били ангажовани на пет мјесеци, издвајано је 900 КМ и 1.500 КМ мјесечно, док је 1.500 КМ мјесечно добијао возач министра, који је био ангажован током цијеле године.