Косидба траве, балирање сијена и жетва житарица у Босни и Херцеговини ће бити доста скупљи у односу на претходну годину.
Владимир Усорац, предсједник Удружења пољопривредних произвођача - мљекара Репблике Српске, рекао је за „Независне новине" да цијене горива и репроматеријала формирају цијену балирања сијена.
- Репроматеријал је много поскупио. Лани је ролна најлона за балирање сијена коштала од 150 КМ до 160 КМ, а тренутна цијена је 240 КМ - рекао је Усорац.
Додао је да је главни сегмент балирања и косидбе траве нафта, која је, како је истакао, ове године дупло скупља у односу на претходну.
- Косидба је дупло скупља. Ја сам неки дан овогодишњу косидбу платио дупло више него прошле године - истакао је Усорац.
Енес Хасановић, секретар Удружења пољопривредника Тузланског кантона, казао је за „Независне новине" да је поскупљење косидбе траве, балирања сијена и жетве житарица неминовно.
- Пшеница ће сигурно бити далеко скупља него прошле године. Прошлогодишња цијена жетве пшенице била је 350 КМ по хектару, без складиштања и без превоза - рекао је Хасановић и додао да ће цијена ове године бити виша, односно и до 500 КМ.
- Уколико ускоро не буде усвојена иницијатива за смањење акциза, грађани ће се наћи у великом проблему, а удар на њихов џеп ће бити још већи - објаснио је Хасановић.
Истиче да ће цијене балирања бити доста веће у односу на претходну годину.
- Бала сијена, која тежи од 11 до 15 килограма, прошле године је коштала до пет КМ, а ове године очекујемо више цијене - рекао је Хасановић.
Саво Бакајлић, предсједник Регионалног удружења пољопривредника Семберије и Мајевице, рекао је за „Независне новине" да систем треба прилагодити пољопривредницима да би се ова тешка ситуација лакше превазишла.
- Људи нису свјесни како ће се ово одразити на сам приход који ћемо видјети тек на јесен. Ако ми у својим амбарима не будемо имали довољно хране, немамо се у шта друго уздати - рекао је Бакајлић.
Према његовим ријечима, некада су се за једну марку могле избалирати три бале сијена.
- Сада за марку можете избалирати једну или евентуално двије - рекао је Бакајлић.
Како је за „Независне новине" рекао Мирко М., пољопривредник из Бијељине, поскупљење је очекивао, али се нада да ће то бити сразмјерно потрошачкој моћи пољопривредника.
- Разумијем да мора доћи до поскупљења, али апелујем на надлежне да то поскупљење буде сразмјерно - рекао је он.