5. juni – Svjetski dan zaštite životne sredine

05.06.2020. 17:36
0
IZVOR: ekoblog.info

Svjetski dan zaštite životne sredine obilježava se ove godine pod sloganom „Vrijeme je za prirodu“. Ovaj događaj koristi se kao jedan od glavnih načina na kojeorganizacija UN širom svijeta razvija svijest o životnoj sredini i podstiče političku pažnju i akciju. U duhu ovog praznika, donosioci odluka spremniji su za potpisivanje i ratifikovanje međunarodnih konvencija o životnoj sredini, kao i za razgovore o lokalnim ekološkim problemima. 

Međutim, do toga se nije stiglo preko noći. Švedska je, još 1968. godine, prva predložila da se u UN održi konferencija koja će biti usmjerena samo na pitanja zaštite životne sredine. To je prihvaćeno tek 1969. godine, kada je odlučeno da će se tri godine kasnije u Švedskoj održati jedna takva konferencija. Zanimljivo je da je za voditelja konferencije odabran Moris Strong, kanadski diplomata koji je radio u naftnoj industriji, ali je bio vrlo zainteresovan za životnu sredinu.

Konačno, 1972. godine, poslije četiri godine priprema, lideri iz cijelog svijeta sjeli su zajedno da razgovaraju o tome kako da podignu svijest o zaštiti životne sredine i tada je, na samom početku Stokholmske konferencije, 5. juni proglašen za Svjetski dan zaštite životne sredine. Prvi put je proslavljen pod sloganom „Samo je jedna Zemlja” 1974. godine. Tokom godina birane su zemlje domaćini i teme koje su odgovarale najvećim problemima i izazovima – od zagađenja mora, uništavanja šuma i krijumčarenja divljih vrsta, preko klimatskih promjena, cirkularne ekonomije i održivog razvoja do obrazovanja djece o zaštiti životne sredine.

Slika

Sada više od 140 zemalja učestvuje u obilježavanju ovog ekološkog praznika, a veliki broj poznatih ličnosti podstiče ljude da, svako na svoj način, daju doprinos u zaštiti životne sredine. Širom svijeta organizuju se brojni stručni i naučni skupovi, sadnje drveća, biciklističke vožnje, koncerti, izložbe, festivali, takmičenja u školama, čišćenja prirode i prikupljanje reciklabilnog otpada. Ove godine milioni ljudi događaj će obilježiti na digitalni način, povezani na društvenim mrežama. 

Svake godine domaćin zvanične proslave Svjetskog dana zaštite životne sredine je druga zemlja. Ovogodišnji domaćin je Kolumbija, u partnerstvu sa Nemačkom, a tema je biodiverzitet. Odluka o temi i domaćinu donijeta je u decembru 2019. godine u Madridu, na Konferenciji UN o klimi (COP25).  

- Klimatska akcija i očuvanje biološke raznolikosti dvije su strane iste kovanice. Moramo razviti politiku kojom se zaustavlja izumiranje biljnih i životinjskih vrsta. Njemačka sa zadovoljstvom podržava Kolumbiju i druge zemlje članice u pokretanju akcije za biodiverzitet - rekao je Johen Flasbart, njemački državni sekretar za životnu sredinu. 

Cijela treća decenija 21. vijeka biće u znaku očuvanja biodiverziteta, pa ne čudi što je ova tema izabrana za ovogodišnji Svjetski dan zaštite životne sredine. Očekuje nas Konferencija UN o biološkoj raznolikosti (COP15) u Kuenmingu, u Kini, a počinje i Decenija obnove ekosistema (2021-2030). 

Ako se pitate zbog čega je baš Kolumbija domaćin ovogodišnjeg događaja – ona je na prvom mjestu po broju različitih vrsta ptica i orhideja, dok po broju biljaka, leptira, slatkovodnih riba i vodozemaca zauzima drugo mesto na svijetu. Biodiverzitet ove zemlje održava oko 10 procenata biološke raznolikosti cijele planete, tako da je Kolumbiju izabrala sama tema praznika.

Slika

Biodiverzitet je temelj na kom počiva čitav život na planeti Zemlji.  Promjena ili uklanjanje jednog elementa tog sistema utiče na cio sistem i može proizvesti veoma negativne posljedice jer svaki pojedinačni član ukupne biološke raznolikosti igra veliku ulogu u prirodnoj ravnoteži. 

Ljudske aktivnosti uključujući krčenje šuma, uništavanje staništa divljih životinja, intenziviranje poljoprivrede i ubrzanje klimatskih promjena, gurnuli su prirodu izvan njenih granica. Mnogi Zemljini ekosistemi su u blizini kritičnih tačaka iscrpljivanja ili nepovratnih promjena, vođenih visokim rastom stanovništva i ekonomskim razvojem. Međutim, rastuće stope korišćenja prirodnih resursa i uticaji na životnu sredinu koji se javljaju nisu neophodni nusproizvod ekonomskog rasta ako se okrenemo cirkularnoj ekonomiji i održivom razvoju. To je put kojim treba da krenemo.

Slika

Dan zaštite životne sredine je prilika da svi preuzmemo odgovornost i postanemo nosioci promjena. Dakle, nije važno da li ste poznati glumac, preduzetnik, student ili predškolac: okupite svoju porodicu i prijatelje i provedite dan u prirodi, budite dio prirode, učite od prirode i čuvajte prirodu! 

 

Komentari 0
Povezane vijesti
Obilježavanje Svjetskog dana dobrovoljnih davalaca krvi Obilježavanje Svjetskog dana dobrovoljnih davalaca krvi
Svjetski dan i Nedjelja Crvenog krsta Svjetski dan i Nedjelja Crvenog krsta
Dr Hašimbegović: Rano prepoznavanje glaukoma može spriječiti propadanje vida Dr Hašimbegović: Rano prepoznavanje glaukoma može spriječiti propadanje vida
Najčitanije
  • Besplatni pregledi kože u Istočnom Sarajevu
    23h 12m
    0
  • Vukovcima besplatno polaganje vozačkog ispita
    23h 30m
    5
  • Preliminarna rang–lista za dodjelu studentskih stipendija Opštine Istočna Ilidža
    21h 1m
    0
  • Šehovac: Zašto se ne izglasava rezolucija o genocidu nad Srbima u Sarajevu?
    15h 38m
    24
  • Premješteni posmrtni ostaci Bate Živojinovića iz Aleje zaslužnih građana
    20h 3m
    0