Aćimović: Vakcinacija ne predstavlja rizik za trudnice

21.10.2021. 09:50
3
IZVOR: nezavisne.com

Vakcinacija ne predstavlja rizik ni za trudnoću, dakle ni za majku ni za bebu, poručila je Jela Aćimović, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo Srpske.

- Kada se krenulo sa masovnom vakcinacijom, nije bilo preporučljivo za trudnice, ali samo iz jednog razloga, jer nisu bila dovoljno ispitana dejstva vakcine. Međutim, sada je to sasvim drugačije. Trudnoća bez vakcinacije je veoma rizična - naglasila je Aćimovićeva za RTRS.

Ona je istakla da je pogotovo rizičan delta soj virusa korona za trudnice, a preporučila je i koja vakcina je najviše ispitana za trudnice.

- U suštini sve vakcine su preporučljive, ali najviše podataka imamo za Fajzer vakcine - istakla je Jela Aćimović.

Mnoge zemlje su uvele vakcinaciju trudnica u prva tri mjeseca trudnoće.

- Da, i sada je sasvim svejedno u kojem periodu trudnoće primite vakcinu. Antitijela štite bebu, kao i mlijeko, dakle dosta dobrih nuspojava poslije vakcinacije - rekla je Aćimović.

U Srpskoj je krenula masovna vakcinacija buster, trećom dozom vakcina.

- Od danas to ide još masovnije. To su građani koji su se već vakcinisali sa dvije doze i znaju zašto su se vakcinisali, i oni će učiniti sve da zaštite svoje zdravlje. Oni koji nisu, to je veliki problem svih nas, imaju pogrešno mišljenje, informacije, i sa njima se mora pronaći način da se zaštite, i sebe, ali i nas koji smo odgovorni prema društvu - poručila je Aćimović.

Komentari 3
  • Generic placeholder image
    NEKARAKTERI 23.10.2021. 09:38
    Srboljub je stručnjak
  • Generic placeholder image
    Srboljub 21.10.2021. 13:56
    Ne postoji ustanova na prostoru bivše države koja može da provjeri vakcine, kao i navode koje gospođa iznosi. Svi podaci su dobijeni od proizvođača, tako da je to propaganda. Gospođa, i mnogi slični i jednako stručni, zna o sadržaju boca koliko i moja strina.
  • Generic placeholder image
    Nenormalno 21.10.2021. 10:23
    Kako zdravorazumski ovo shvatiti, kada obični antibiotik se ne preporučuje, ali zato juče napravljena doza koja je još uvijek eksperimentalna, je apsolutno prihvatljiva????
Povezane vijesti
Dr Vuković: Rak grlića materice je maligna bolest koja se može spriječiti Dr Vuković: Rak grlića materice je maligna bolest koja se može spriječiti
Prevencija spasava živote, HPV vakcinacija i skrining ključni u borbi Prevencija spasava živote, HPV vakcinacija i skrining ključni u borbi
Upozorenje zbog nevakcinisanja djece: Ozbiljan rizik od pojave iskorijenjenih bolesti Upozorenje zbog nevakcinisanja djece: Ozbiljan rizik od pojave iskorijenjenih bolesti
Najčitanije
  • Sveti vladika Nikolaj roditeljima: Blagodarite Bogu koji vam je dao decu
    12h 57m
    0
  • Navršava se 31 godina od NATO udara na Srpsku
    22h 50m
    5
  • Kostrešević: Muškarac koji se dovodi u vezu sa pokušajem ubistva u Istočnom Novom Sarajevu trenutno u ekstradicionom pritvoru
    16h 53m
    0
  • Požar ispod tunela Čeljigovići, vatrogasci na terenu
    14h 32m
    4
  • Vukadin: Jak vjetar i nepristupačan teren otežavaju gašenje požara na Trebeviću
    13h 48m
    6