Banjalučki startup ACX, kripto mjenjačnica koja je prošle godine počela sa radom, dobio je investiciju od američke kompanije Modulus. Investicija u iznosu od 6,3 miliona konvertibilnih maraka označava prekretnicu i novu eru za regionalnu kripto scenu.
Kompanija Modulus je vodeći globalni dobavljač finansijske tehnologije u više od 100 država. Svakodnevno, oko 30 odsto američkog tržišta dionica prolazi kroz Modulusov softver. Među partnerima i klijentima Modulus-a su vodeće globalne kompanije kao što su Nasdaq, Bank of America, JP Morgan Chase, Goldman Sachs, TradeStation, eToro, NASA, Raytheon, Microsoft, IBM, Siemens, Yahoo i mnogi drugi poznati brendovi.
Modulus posjeduje patente u finansijskoj tehnologiji za brze mehanizme usklađivanja, kao i u AI tehnologiji za velike jezičke modele.
Ričard Gardner, CEO Modulus-a, izrazio je svoje povjerenje u tim ACH-a.
- Tim u ACH-u nije samo iskusan, već takođe pokazuje visok nivo energije koji će ih zasigurno dovesti do uspjeha. Njihova posvećenost i stručnost, posebno u području kripto berzi, savršeno se uklapaju u našu viziju i vrijednosti - rekao je on.
Branko Petrović, osnivač ACH-a, dodao je da je ovo prekretnica za kompaniju, ali i za regionalnu kripto scenu.
- Zahvaljujući investiciji kompanije Modulus, izdvojićemo se od drugih platformi i ponuditi ono što trenutno nijedna domaća kripto mjenjačnica u regionu ne može. Ova investicija nam omogućava da značajno unaprijedimo našu platformu i proširimo poslovanje, prvenstveno na države u regionu - kazao je Petrović.
On dodaje da će ACX mjenjačnica izaći sa novom verzijom platforme 2.0 neočekivanom brzinom.
- ACX će postati SPOT trading platforma koja će ponuditi nekoliko stotina kriptovaluta (i parova) u startu rada nove verzije te najbezbjedniji crypto wallet na svijetu – Fireblocks. Ričard Gardner će se takođe pridružiti kao savjetnik u advisory board-u, donoseći vrijedne smjernice i uvide. Osim toga, Modulus će otvoriti vrata za ACX prema njihovoj opsežnoj mreži investitora, kao i poveznicu sa drugim velikim igračima u crypto industriji - kazao je Petrović.
Iako je ACX započeo sa radom prošle godine, Adriatic Crypto Exchangeje postavio visoke standarde za domaće, ali i regionalne kripto mjenjačnice. Trenutno, u Bosni i Hercegovini, ACX ima najveću ponudu kriptovaluta, jedini ima implementiran elektronski KYC pomoću SumSub-a,i isto tako implementirao je KYT sistem za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma pomoću kriptovaluta. Ovaj sistem je podržan ACAMS sertifikovanim službenicima za AML/CFT, koji su jedini takvi u BiH.
Takođe, ACX ima sertifikovani tim za kripto istrage licenciran od strane Chainalysis, najveće kompanije za kripto istrage čiji softver koriste skoro sve policijske agencije, uključujući Interpol, Europol i nacionalne policijske agencije. Sa ovakvom postavkom stručnih ljudi i dobrim praksama, potvrđenim ISO standardima za informacionu bezbjednost i kvalitet menadžmenta, ACX je doživio veliku ekspanziju otkako je izašao na tržište.