Bageri sve češće u akciji, ruše divlju gradnju u Banjaluci

18.02.2022. 09:21
0
IZVOR: nezavisne.com

Sve veći broj bespravno izgrađenih objekata u Banjaluci potvrđuje i podatak da je prošle godine porušeno njih 47, što je gotovo duplo više nego u 2020. godini.

Potvrdili su ovo za "Nezavisne" iz Urbanističko-građevinske inspekcije, navodeći da su u 2020. godini srušena 23 ilegalno sagrađena objekata na teritoriji grada.

- Prošle godine su izvršena 1.922 inspekcijska nadzora te su donesena ukupno 124 rješenja - kazali su iz nadležne inspekcije. Istakli su da je od ukupnog broja rješenja, njih 86 doneseno kao rješenje o rušenju.

Kako su dalje naveli, najveći broj bespravno izgrađenih objekata je sagrađen van centra grada. "Investitori najčešće bespravno pokušavaju graditi pomoćne objekte i ograde, individualne stambene objekte te stambene dogradnje individualnih objekata u prigradskim i rubnim naseljima", kazali su iz nadležne inspekcije.

Podsjećamo da je u 2019. godini, kako su ranije istakli iz Urbanističko-građevinske inspekcije, srušeno 10 objekata zbog neispravne gradnje i nepostojanja građevinske dozvole.

- U 2018. godini je doneseno 126 rješenja o rušenju objekata na području grada koji nisu imali građevinsku dozvolu, a srušeno ih je 27 - kazali su ranije iz nadležne inspekcije.

Nakon stupanja na snagu Zakona o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata RS, ilegalno sagrađeni objekti nakon jula 2018. godine ne mogu biti predmet legalizacije, te za takve projekte urbanističko-građevinski inspektor, nakon sprovedenog postupka, odmah zakazuju prinudno izvršenje rješenja o rušenju.

Prema ovom zakonu, bespravnim objektima se smatraju objekti ili dijelovi objekata izgrađeni ili započeti bez građevinske dozvole, kao i objekti ili njegovi dijelovi koji su izgrađeni na osnovu građevinske dozvole na kojima je prilikom građenja odstupljeno od ove dozvole i glavnog projekta ili su bez građevinske dozvole rekonstruisani.

Kaznenim odredbama Zakona o uređenju prostora i građenju RS zaprijećene su kazne za fizička i pravna lica koja radove izvode bez prethodno pribavljene građevinske dozvole, i to od 5.000 do 30.000 KM za pravno lice, a 500 do 5.000 KM za fizičko lice.

Komentari 0
Povezane vijesti
Vozio sa 4,34 promila alkohola u krvi, pa doživio udes Vozio sa 4,34 promila alkohola u krvi, pa doživio udes
Otkazuju se događaji i noćenja, politička kriza nanosi milionske štete turizmu i privredi Otkazuju se događaji i noćenja, politička kriza nanosi milionske štete turizmu i privredi
Misteriozni posmatrač na krovu Gradske uprave u Banjaluci (VIDEO) Misteriozni posmatrač na krovu Gradske uprave u Banjaluci (VIDEO)
Najčitanije
  • Posna štrudla sa džemom i čokoladom
    19h 20m
    0
  • Uhapšen policijski službenik
    9h 17m
    0
  • Na današnji dan Sarajevo oslobođeno od okupatora
    18h 46m
    25
  • Mladena Petrović: Društvena, ambiciozna i svestrana - Sa Pala do izbora za Mis BiH
    18h 45m
    2
  • Noć uoči Blagovijesti je posebna
    14h 7m
    5