Bankari i notari u Srpskoj sarađuju sa Sipom

13.03.2025. 13:15
0
IZVOR: capital.ba

Banke, notari i drugi privredni subjekti postupaju u skladu sa Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma BiH po kojem su obavezni Finansijsko-obavještajnom odjelu Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) prijavljivati svaku transakciju veću od 30.000 KM.

Svi privredni subjekti koji su obavezni da postupaju po ovom zakonu našli su se u problemu nakon što je prošle sedmice na snagu stupio Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrane djelovanja vanustavnih institucija BiH koji je usvojila Narodna skupština zato što taj zakon brani djelovanje SIPA u RS.

Po kojem god zakonu da postupe, prekršili bi jedan od ta dva zakona. Ako transakciju ne prijave FOO rizikuju novčanu kaznu od 50.000 do 200.000 KM, a ako prijave i time praktično prekrše Zakon o neprimjenjavanju zakona i zabrane djelovanja vanustavnih institucija BiH, prijeti im kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora.

Predsjednik Notarske komore Republike Srpske Borislav Radić prošle sedmice je rekao medijima da su uputili dopis nadzornom organu, odnosno Ministarstvu pravde RS i da od resornog ministarstva očekuju sastanak ili instrukciju kako da se ponašaju.

Do tog sastanka nije došlo, a notari nisu dobili ni instrukcije kako da se ponašaju. Na pitanja KAPITAL-a da li je održan sastanak i kako notari treba da se ponašaju i po kojem zakonu da postupaju, ministar pravde RS Miloš Bukejlović kratko je rekao: – „Imaju Notarsku komoru“.

Predsjednik Notarske komore RS Borislav Radić nije odgovarao na naše pozive, a svi notari koje smo kontaktirali odbili su da daju zvaničnu izjavu.

Ipak, svi su nezvanično rekli da postupaju po Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma BiH i da prednost daju tom zakonu u odnosu na Zakon o neprimjenjavanju zakona i zabrane djelovanja vanustavnih institucija.

- U prvim danima nakon što je Narodna skupština RS usvojila taj Zakon o neprimjenjivanju zakona čekali smo da prođe interregnum, odnosno dozvoljeni rok za postupanje po tom zakonu, a nakon toga smo nastavili SIPA-i da prijavljujemo transakcije - kaže jedan od notara koji je insistirao na anonimnosti.

Isto kao notari, postupaju i banke koje su pravno uporište za postupanje po Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma BiH našli u tome da taj zakon nije stavljen van snage.

- Zakon o sprečavanju pranja novca nije stavljen van snage, a Republika Srpska nije donijela entitetski zakon. Banke moraju postupati po aktima koji se odnose na sprečavanje pranja novca, jer u suprotnom rizikuju da dospiju na crnu listu Manivala i druge ozbiljne posljedice, tako da postupamo po važećem zakonu - objašnjava za KAPITAL jedan od bankara koji nije želio da mu objavljujemo ime.

Komentari 0
Povezane vijesti
Otvoren konkurs za sufinansiranje potpomognute oplodnje Otvoren konkurs za sufinansiranje potpomognute oplodnje
Koje stranke su iznjedrile najviše "papaka" Koje stranke su iznjedrile najviše "papaka"
Smetnje vida, gojaznost i govorne mane – najčešći problemi budućih prvačića u Republici Srpskoj Smetnje vida, gojaznost i govorne mane – najčešći problemi budućih prvačića u Republici Srp...
Najčitanije
  • Istočno Sarajevo: Šest decenija braka Đorđe i Stoje Savić - neophodna esencija za zdravo srce i porodicu je ljubav
    17h 0m
    3
  • Mladost u koferima, ljubav u inboksu, a svadba možda nekad
    23h 40m
    0
  • Po Danilu Prvom Petroviću svi Crnogorci su - Srbi
    4h 45m
    0
  • Ubistvo u Banjaluci
    37m
    0
  • Novčana podrška maturantima za matursko veče od opština Istočna Ilidža i Istočno Novo Sarajevo
    4h 31m
    1