Bećković: Mitropolit Amfilohije obnovio i preobrazio podivljalu zemlju

30.07.2021. 13:26
0
IZVOR: SRNA

Blaženopočivšeg mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija će jednog dana proglasiti za sveca, je je velika dika pravoslavlja, kao i obnovitelj i preobrazitelj podivljale Crne Gore, izjavio je srpski akademik Matija Bećković.

Tokom onlajn predavanja održanog u okviru Akademije koje je organizovao Manastir Miholjska Prevlaka, kod Tivta, a u čast mitropolita Amfilohija, Bećković je podsjetio da je on mitropolita Amfilohija već na sahrani proglasio za sveca.

- Tad sam rekao da je on morački jasnovidac, a to će, zaista, tako i biti - poručio je Bećković.

Bećković je istakao da ne zna ko bi bio zaslužniji u naše vrijeme od mitropolita Amfilohija koji je obnovio i preobrazio podivljalu Crnu Goru.

- Veliko je raspeće bilo njegovo, veće čak i od Crne Gore. Zato je i upao u oči cijelom hrišćanstvu. Žao mi je samo ovih što se tek rađaju pa neće moći da ga upoznaju, a mi koji smo ga poznavali, ne možemo ga prežaliti - dodao je Bećković.

Prema Bećkovićevim riječima, mitropolit Amfilohije je imao mnogo protivnika.

- Zvali su ga Sotono, a neki su se čak i drznuli da pišu kao neka sabrana njegova nedjela. Svašta su mu radili i to po njegovoj Crnoj Gori. Ali, on je našao dobre duhovnike i svoje naslednike - mitropolita Joanikija, vladiku Bojovića i episkopa Metodija - rekao je Bećković.

Bećković je napomenuo da su Manastir Miholjska Prevlaka i kapela na Lovćenu mitropolitu bile dvije najvažnije stvari.

- Mislio je da neće umrijeti dok kapelu ne obnovi. Sad znam da on neće umrijeti nikad, a kapela će se obnoviti nekad, uvjeren sam - naglasio je Bećković.

Komentari 0
Povezane vijesti
Bećković: Pamtiti srpske žrtve zločina u Starom Brodu Bećković: Pamtiti srpske žrtve zločina u Starom Brodu
Matija Bećković: Politika ne trpi umne i velike ljude Matija Bećković: Politika ne trpi umne i velike ljude
Bećković: Momo Kapor je slavio život do poslednjeg daha Bećković: Momo Kapor je slavio život do poslednjeg daha
Najčitanije
  • “Braniću Srbiju i kada budem bila mrtva!” – Riječi srpske heroine koja je branila svoju otadžbinu 1999.
    6h 23m
    0
  • Istočno Sarajevo: Uhapšena dva lica
    5h 23m
    4
  • Godišnjica odbijanja Vens-Ovenovog plana
    6h 3m
    0
  • Po Danilu Prvom Petroviću svi Crnogorci su - Srbi
    22h 32m
    8
  • Boban Kusturić pronađen mrtav
    7h 59m
    0