U dijelu Lipljana zvanom Novo naselje, u kome su do 1999. godine i povlačenja srpske vojske i policije živjeli najugledniji Lipljanci, kojima je imanja darivao regent Aleksandar Karađorđević, od stotinjak domaćinstava ostalo je tek dvadesetak.
A njihove kućne pragove čuvaju uglavnom starci sa "jednom nogom u grobu", kažu preostali mještani.
- Srpstvo u Lipljanu odumire kao ptice pevačice zarobljene na smetlištima, jer niti mogu da uzlete niti da u gnezdima u kojima su se izlegle sviju novo jato - navodi profesora Prirodno-matematičkog fakulteta prištinskog Univerziteta sa izmještnim sjedištem u Kosovskoj Mitrovici Nebojša Denić.
On sa petočlanom porodicom živi u Novom naselju uvjeren da će zraci sunca obasjati srpstvo u lipljanskoj opštini, poznatijoj po naseljavanju Srba iz Hercegovine i Crne Gore u vrijeme kralja Aleksandra.
- Sve nas je manje i konstantno nestajemo, jer su uslovi života nepodnošljivi, posebno za decu i mlade, zbog čega roditelji silom prilika moraju da traže sigurnije mesto za odgajanje i vaspitavanje dece - objašnjava Denić.
Do te zloslutne 1999. godine, kada je započeto stvaranje nekakve nazovi države na prostorima Kosova i Metohije, Novo naselje predstavljalo je bastion srpskog intelektualnog života u Lipljanu, u čijem je urbanom dijelu živjelo više od 5.000 Srba, a danas ih je manje od 250.
- Nije bilo kuće ili porodice čija deca nisu završila visoke škole, čiji sinovi i kćeri nisu bili u prvim redovima i zvanja i znanja - da bi danas ostao ja sa porodicom i još nekoliko ljudi - ističe Denić.
Suprotno svim činjenicama i realnosti uslova života, posebno nemogućnosti da se djeci i omladini pruži bar tračak nade da će sutrašnji dan osvanuti vedriji, on je odlučan da na djedovini nastavi da se bavi naukom.
- Naše kretanje svedeno je na portu naše dve svetinje - crkve Svetih mučenika Flora i Lavra i hrama Vavedenje Presvete Bogorodice, ali nastojim da sopstvenim primerom i ulaganjem u sebe, pokažem mladima da budućnosti nema bez znanja i instelektualne svesti, oslonjenih na kućno-porodično vaspitanje - naglašava Denić.
On sebe pronalazi u pisanju, komponovanju i pjesmi.
U izdanju PGP-a RTS-a nedavno je izašla njegova pjesma "Niko kao ti", u duetu sa Stankom Stoiljković, kao najava albuma od 15 autorskih pjesama.
Denić je tekstopisac, kompozitor i izvođač, a aranžmane je uradio u "Smart studiju" u Beogradu i, prema do sadašnjoj reakciji, imaće dovoljno pregleda da sve kompozicije objavina svom kanalu na "Jutjubu".
Profesor Denić najavljuje da će održati humanitarni koncert u Domu kluture u Gračanici i tako najaviti veći broj koncerata sa pjesmama koje su posvećene uglavnom kosovsko-metohijskom ambijentu.
Riječima jedne od pjesama: "Kraj ognjišta mati stara, miris dunje sa ormara, moja ljubav kraj oltara..." profesor Denić poziva sve one koji su rođeni na Kosovu i Metohiji da se trgnu i shvate da su bez rodnog praga izgubljeni.
Priredio: Neđeljko Zejak