Predloženi budžet Republike Srpske za narednu godinu je socijalnog karaktera, što je razumljivo zbog rasta inflacije. Povišice su najavljene svim budžetskim korisnicima, ali, po svemu sudeći, najveće zadovoljstvo imaju poljoprivrednici.
Predloženi budžet Republike Srpske iznosi 5,383 milijardi KM i veći je za 870 miliona KM u odnosu na drugi Rebalans budžeta RS za ovu godinu, a za 1,395 milijardi KM u odnosu na usvojeni budžet za 2022.
Tako je predviđen rast plata od pet odsto državnim službenicima, policajcima, učiteljima, doktorima, medicinskim tehničarima i svima ostalima koji primaju platu iz budžeta. Penzionerima je predviđen rast penzija od 13,5 odsto, dok je za podsticaje u poljoprivredi predloženo povećanje sa 75 na 180 miliona KM.
Kada su u pitanju penzioneri, oni podsjećaju da su tražili povećanje penzija od 15 odsto zbog inflacije koja je u ovom trenutku veća od ovog procenta.
– Ja ću da idem na sjednicu Odbora za finansije i budžet NSRS gdje ću da ponovim taj zahtjev kako bi i narodni poslanici bili upoznati s njim. Iskreno vjerujem da će se naći u nekoj rezervi novac da penzionerima budu povećanja primanja za 15 odsto – kaže za Srpskainfo Ratko Trifunović, predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske.
Po podacima Fonda PIO RS, ukupno ima 274.814 penzionera. Prosječna septembarska penzija je 475 KM ili 40,77 odsto prosječne plate u RS.
Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave, kaže da je rast plata od naredne godine službenicima u javnom sektoru u skladu sa sporazumom između sindikata i Vlade.
– Mi smo tražili da to bude povećanje od 60-70 KM za sve u javnom sektoru, kao što smo radili i u avgustu sa onih 100 KM. Želimo da izbjegnemo situaciju da oni s najmanjim primanjima dobiju najmanje povećanje – objašnjava Marić.
Podsjeća da je prošle godine dogovoreno i da se u martu analizira situacija zbog inflacije i da se po potrebi ponovo usklade plate s rastom troškova.
Predsednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić kaže da poslodavci nisu ništa tražili od Vlade RS kroz budžet, ali da su se nadali da će biti povećana izdvajanja za tehnološki razvoj preduzeća.
Budžetom je planirano 15,56 miliona KM za uvođenje novih tehnologija u preduzećima, dok se subvencije za povećanje plata u realnom sektoru smanjuju sa 26 miliona na 15,56 miliona KM.
– To je zbog izmijenjenog Zakona o podsticajima i zbog toga se očekuje da će vjerovatno biti manje podnesenih zahtjeva po tom osnovu – kaže Trivić.
Vlada Republike Srpske dala je podršku privredi, kako kaže, kroz cijenu električne energije i kroz poresku politiku.
Predstavnici poljoprivrednih proizvođača u Republici Srpskoj ne kriju zadovoljstvo predviđenim povećanjem agrarnog budžeta za narednu godinu za 105 miliona KM, odnosno sa 75 na 180 miliona KM. Zapravo, očekuju da podsticaji budu veći.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković ocijenio je dobrom namjerom da i manja gazdinstva dobiju sredstva, što bi omogućilo da budu zasijane dodatne površine i proširena proizvodnja, imajući u vidu da Svjetska organizacija za hranu i poljoprivredu najavljuje nestašicu i značajno poskupljenje hrane.
– U ovom momentu je veoma bitno obezbjeđenje vlastite prehrambene sigurnosti našeg naroda – rekao je Marinković.
On je najavio da će Savez imati niz prijedloga za novi pravilnik o podsticajima da bi sredstva bila raspoređena, prije svega, u primarnu proizvodnju i u kapitalne investicije, koje su i do sada bile realizovane u značajnijem obimu od predviđenog.
– Prijedlog je i da se mineralno đubrivo uvede u sistem regresiranja, a i da se znatno poveća regres za gorivo koji je do sada bio 0,50 KM – istakao je Marinković.
Predsjednik Udruženja mljekara Republike Srpske Vladimir Usorac očekuje da bude povećana premija za mlijeko, odnosno da dođe na nivo premije u FBiH u iznosu od 0,45 KM po litru.
Narodni poslanici Republike Srpske danas će po hitnom postupku da razmatraju predloženi budžet za narednu godinu i Prijedlog programa ekonomskim reformi.