Dvojica članova Planinarsko-speleološkog društva „Vučja stopa“ iz Foče, Vladimir Smrekić i Ognjen Matović 17. jula kreću na osvajanje Pamira, tačnije Lenjinovog vrha u Aziji, čija je visina 7.134 metra iznad mora.
Ovo je prvi put da neko iz Republike Srpske kreće na osvajanje vrhova iznad 7.000 metara, što iziskuje najozbiljnije i najtemeljnije pripreme.
Ideja o pohodu rodila se prije par godina ali je zbog pandemije njena realizacija prolongirana, pa su fočanski mladići sada odlučili da svoje sposobnosti testiraju na najvećim svjetskim vrhovima. Podsjećamo da se, osim u Srednjoj Aziji, planinski masivi preko 7.000 metara nad morem nalaze još samo u Južnoj Americi.
Lenjinov vrh se nalazi na granici Kirgistana i Tadžikistana, pa je i sam transport do baznog kampa, koji je smješten na 3.600 metara nadmorske visine, naporan i iscrpljujući.
Vladimir Smrekić kaže da je došlo vrijeme da se ekipa, nakon osvajanja Mon Blana, oproba na najozbiljnijim visinama.
- Što se tiče tih priprema, obavljamo ih u okviru aktivnosti Društva, koje su učestale. To nam je dalo pristojan temelj za dobru kondiciju i snagu da smo spremni za takve napore. Svakako da je potrebno raditi na individualnim treninzima, pa smo i time doveli svoju formu u vrlo dobro stanje - priča Smrekić.
Sa sarajevskog aerodroma ova dvojica planinara kreću za Istanbul 17. jula, a odatle drugim letom za Biškek, glavni grad Kirgistana. Dalje će manjim avionima i drugim prevoznim sredstvima do baznog kampa.
- Kada dođemo u bazni kamp, tada zvanično i kreće naša ekspedicija. Kompletan pohod traje 21 dan, a prema planu, petnaesti ili šesnaesti dan bi trebali da budemo na Lenjinovom vrhu. Sve vrijeme prije vrha traje proces prilagođavanja klimi. Svi vrhovi preko 3.500 metara zahtijevaju tu proceduru. Nadamo se lijepom vremenu i da ćemo na najbolji način realizovati naš cilj - kaže Smrekić.
Visinska razlika između kampova je, u prosjeku, 800 metara, a na planini postoje, pored baznog, još tri kampa.
- Kako smo informisani, najteža je prva etapa, od baznog do sljedećeg kampa, gdje je potrebno preći oko 25 kilometara uz 1000 metara visinske razlike. Prema vrhu je sve napornije, jer stiže umor, svakim novim savladavanjem visine rjeđi je vazduh, a stjenovit teren i snijeg sigurno će otežavati uspon - objašnjava Smrekić.
Pamir je planinski vijenac koga čine planine Tjan Šan, Karakorum, Kunlun i Hindukuš i dio je masiva Himalaja. Dakle, oko 1.800 metara je visinska razlika od krova svijeta, što ovaj pohod čini zaista značajnim, kako za fočanske planinare, tako i za cijelu Republiku Srpsku.
Ako sve bude teklo po planu, njihov povratak je predviđen za 7. avgust.