Miting pristalica vlasti pod zvučnim sloganom "Otadžbina zove", koji je sinoć održan u Banjaluci, po malo čemu se razlikuju od ranijih okupljanja simpatizera vladajuće koalicije u Srpskoj i nije donio bilo kakve promjene na domaćoj političkoj sceni.
Ovo za Srpskainfo tvrdi politički analitičar Tanja Topić, ističući da se “otadžbina”, nakon sinoćnjeg skupa, nije od bilo koga “odbranila”, niti je bilo šta promijenjeno u smislu žestokih podjela između vlasti i opozicije.
Navodeći da se jučerašnji miting, u smislu prikazanog folklora, ni po čemu ne razliku od mnogih prethodnih okupljanja simpatizera vlasti, Topićeva zapaža da je navedeni skup, kao i mnogi prethodni, imao izrazito nacionalna obilježja.
- Ako pravimo neku paralelu između ovog mitinga i ranijih protesta opozicije, na ovom skupu je bilo mnogo više prisutnih onih koji su morali tamo da dođu. Vidjeli smo bezbrojne primjere vođenja stranačke evidencije i prijavljivanja za dolazak, što ukazuje na to da dobar dio ljudi, koji su se sinoć obreli na Trgu Krajine, tamo nije došao svojom voljom - kaže Topićeva.
Foto: Siniša Pašalić/RINGIER
Analizirajući obraćanja govornika, kao i slike koje su u javnost puštene sa jučerašnjeg skupa, Topićeva tvrdi da mnogi viđeni “prizori” ne idu u prilog organizatorima.
- Tu su se otvorila i pojedina pitanja o detaljima. Naime, na jučerašnjem skupu mogli smo vidjeti i ljude koji su nedavno prijetili smrću pojedinim opozicionim liderima, a vidjeli smo da su oni tamo bili dobrodošli. To je jako ružna poruka. Sadržinski gledano, poruke sa jučerašnjeg skupa ostale su na fonu onog što slušamo već 15 godina, a to je priča o samostalnoj Republici Srpskoj, o mržnji prema BiH i to su stvari na koje smo već oguglali - smatra ona.
Topićeva, takođe, tvrdi da neutralni posmatrači sinoćnjeg okupljanja pristalica vlasti u Republici Srpskoj mogu da postave logično pitanje zašto je “otadžbina zvala” i od koga bi to Republika Srpska trebalo da se brani?
- Ako ćemo odluke zvaničnih institucija, poput CIK, kao što je odluka o ponovnom kontrolnom brojanju glasova smatrati udarom na Republiku Srpsku, onda se postavlja pitanje kakav je to povod? S porukama koje su juče poslali govornici, to bi značilo da organizacija navedenog skupa znači i udar na institucije BiH. To bi značilo i da se nalazimo u začaranom krugu raznih “udara”, gdje se postavlja logično pitanje koga to trebamo braniti i od koga - kaže Topićeva.
Piše: Boris Knežević