Dan kada je gorjela duhovna svetinja Srba (VIDEO)

04.03.2020. 09:10
0
IZVOR: Srna

Duhovna svetinja Srba i cijelog pravoslavnog svijeta Hilandar gorjela je na današnji dan 2004. godine, a u plamenu je uništen veliki dio čuvenog manastira.

Vatra, koja se širila preko krovova, potpuno je uništila dio manastirskog kompleksa – od igumanove kelije, preko gostoprimnice sve do Pirga Svetog Save.

Izgorjeli su manastirski konaci iz perioda od 14. do 19. vijeka i četiri paraklisa – male unutrašnje crkve.

Požar se širio od dimnjaka u konaku Igumenarija na zapadnoj strani. Monasi su u prvom trenutku uspjeli da lokalizuju i čak ugase požar na donjem spratu Igumenarije.

Međutim, na nedostupnim mjestima tinjanje se nastavilo i zahvatilo drvenu gredu koja je vodila do krova sa druge strane zgrade zapalivši drvenu krovnu konstrukciju prekrivenu kamenim pokrivačem.

Pošto je manastir, kao srednjovjekovno naselje, sačinjen od objekata u nizu, požar se veoma brzo prenio preko krovne konstrukcije cijele sjeverne polovine manastira, sve do paraklisa Svetog Arhangela Mihaila i pirga Svetog Save.

U prvim satima monasi su pokušali da savladaju stihiju i da evakuišu najugroženije sveštene predmete i dragocjenosti. U crkvi je odslužen i kratak moleban pred čudotvornom ikonom Bogorodice Trojeručice.

Vatrogasci su uspjeli da savladaju nepristupačan svetogorski teren i stignu tek ujutru.

Konaci su gorjeli satima, jer se požar spuštao na niže spratove postepeno, nakon što bi drvena konstrukcija izgorjela i popuštala pod težinom obrušenih kamenih ploča krovnog pokrivača.

Vjetar je doprinio širenju požara na cijelu sjevernu polovinu manastirskog kompleksa, a u isto vrijeme je spriječio da se on prenese južno sa Igumenarije na trpezariju kralja Milutina. Na taj način najvrednije dragocjenosti, sveštene ikone i rukopisno nasljeđe ostali su sačuvani od potpunog uništenja.

Hilandarskom bratstvu su među prvima u pomoć pritekli monasi iz svetogorskih manastira. Sljedećeg dana stigla je i pomoć same Sveštene opštine Svete Gore iz Kareje, grčke države, vojske…

Hilandar je i ranije stradavao u velikim požarima – tako je 1722. godine, po riječima savremenika, vatra gutala sve od pirga Svetog Save do pirga Svetog Đorđa.

Ipak, najrazorniji požar bio je 4. marta 2004. godine. Uništeno je i teško oštećeno 5.897 metara kvadratnih ili blizu 55 odsto korisne površine.

Paraklis Svetih 40 mučenika potpuno je nestao, paraklisi Svetog Dimitrija, Svetog Save i Svetog Nikole značajno su bili oštećeni…

Očekuje se da će obnova Hilandara biti završena u potpunosti 2022. godine.

Sveta carska srpska lavra Hilandar i jedan od najznačajnijih duhovnih i kulturnih središta srpskog naroda, nalazi se na Svetoj Gori, autonomnoj monaškoj zajednici u sjevernoj Grčkoj, na istočnom kraku poluostrva Halkidiki.

Osnovali su ga na ruševinama starijeg manastira 1198. godine bivši veliki župan Stefan Nemanja /1166-1196/ i njegov najmlađi sin Rastko, kasnije Sveti Sava.

Komentari 0
Povezane vijesti
Zašto je svaki Nemanjić bio Stefan? Zašto je svaki Nemanjić bio Stefan?
Prije 805 godina Sveti Sava rukopoložen za prvog arhiepiskopa srpskog Prije 805 godina Sveti Sava rukopoložen za prvog arhiepiskopa srpskog
Na današnji dan proglašena autokefalnost Srpske pravoslavne crkve Na današnji dan proglašena autokefalnost Srpske pravoslavne crkve
Najčitanije
  • Preminula mlada reprezentativka BiH
    22h 51m
    0
  • Pogledajte kako izgleda kuća u kojoj se krio Alija Balijagić
    21h 15m
    2
  • Danas slavimo Svetog Nektarija Eginskog
    7h 13m
    0
  • Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata"
    20h 7m
    0
  • Željko Pržulj: Lukavac 25
    18h 39m
    2