Дан када је горјела духовна светиња Срба (ВИДЕО)

04.03.2020. 09:10
0
ИЗВОР: Srna

Духовна светиња Срба и цијелог православног свијета Хиландар горјела је на данашњи дан 2004. године, а у пламену је уништен велики дио чувеног манастира.

Ватра, која се ширила преко кровова, потпуно је уништила дио манастирског комплекса – од игуманове келије, преко гостопримнице све до Пирга Светог Саве.

Изгорјели су манастирски конаци из периода од 14. до 19. вијека и четири параклиса – мале унутрашње цркве.

Пожар се ширио од димњака у конаку Игуменарија на западној страни. Монаси су у првом тренутку успјели да локализују и чак угасе пожар на доњем спрату Игуменарије.

Међутим, на недоступним мјестима тињање се наставило и захватило дрвену греду која је водила до крова са друге стране зграде запаливши дрвену кровну конструкцију прекривену каменим покривачем.

Пошто је манастир, као средњовјековно насеље, сачињен од објеката у низу, пожар се веома брзо пренио преко кровне конструкције цијеле сјеверне половине манастира, све до параклиса Светог Архангела Михаила и пирга Светог Саве.

У првим сатима монаси су покушали да савладају стихију и да евакуишу најугроженије свештене предмете и драгоцјености. У цркви је одслужен и кратак молебан пред чудотворном иконом Богородице Тројеручице.

Ватрогасци су успјели да савладају неприступачан светогорски терен и стигну тек ујутру.

Конаци су горјели сатима, јер се пожар спуштао на ниже спратове постепено, након што би дрвена конструкција изгорјела и попуштала под тежином обрушених камених плоча кровног покривача.

Вјетар је допринио ширењу пожара на цијелу сјеверну половину манастирског комплекса, а у исто вријеме је спријечио да се он пренесе јужно са Игуменарије на трпезарију краља Милутина. На тај начин највредније драгоцјености, свештене иконе и рукописно насљеђе остали су сачувани од потпуног уништења.

Хиландарском братству су међу првима у помоћ притекли монаси из светогорских манастира. Сљедећег дана стигла је и помоћ саме Свештене општине Свете Горе из Кареје, грчке државе, војске…

Хиландар је и раније страдавао у великим пожарима – тако је 1722. године, по ријечима савременика, ватра гутала све од пирга Светог Саве до пирга Светог Ђорђа.

Ипак, најразорнији пожар био је 4. марта 2004. године. Уништено је и тешко оштећено 5.897 метара квадратних или близу 55 одсто корисне површине.

Параклис Светих 40 мученика потпуно је нестао, параклиси Светог Димитрија, Светог Саве и Светог Николе значајно су били оштећени…

Очекује се да ће обнова Хиландара бити завршена у потпуности 2022. године.

Света царска српска лавра Хиландар и један од најзначајнијих духовних и културних средишта српског народа, налази се на Светој Гори, аутономној монашкој заједници у сјеверној Грчкој, на источном краку полуострва Халкидики.

Основали су га на рушевинама старијег манастира 1198. године бивши велики жупан Стефан Немања /1166-1196/ и његов најмлађи син Растко, касније Свети Сава.

Коментари 0
Повезане вијести
Зашто је сваки Немањић био Стефан? Зашто је сваки Немањић био Стефан?
Прије 805 година Свети Сава рукоположен за првог архиепископа српског Прије 805 година Свети Сава рукоположен за првог архиепископа српског
На данашњи дан проглашена аутокефалност Српске православне цркве На данашњи дан проглашена аутокефалност Српске православне цркве
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    17h 51m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    16h 15m
    1
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    2h 13m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    15h 7m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    13h 39m
    2