Dan kada je u Beograd stigao Muja (FOTO)

09.08.2024. 08:48
2
IZVOR: rts.rs,Facebook/BEO ZOO-VRT

Na današnji dan, 9. avgusta 1937. godine, u Zoološki vrt grada Beograda stigao je Muja, trenutno najstariji živi američki aligator na svijetu.

Međunarodna statistika je potvrdila Mujin apsolutni svjetski rekord u dugovječnosti aligatora koji žive u kontrolisanim uslovima, navodi se u objavi beogradskog zoo-vrta na Fejsbuku.

Slika

Ako je vjerovati tačnosti informacija u tadašnjoj dnevnoj štampi, beogradsko "Vreme" je 10. avgusta 1937. objavilo da je Muja prethodnog dana u zoo-vrt stigao kao dvogodišnjak, mada na fotografiji koju su objavili on djeluje znatno starije.

Po procjenama kompetentnih ljudi, misli se da je tada već imao desetak godina.

Zoološki vrt u Beogradu je gotovo potpuno razoren 1941. i 1944. godine, najprije prilikom nacističkog, potom zbog savezničkog bombardovanja. Tada su stradale gotovo sve životinje.

Muja jači od hiperinflacija, sankcija, bombardovanja 

Zatim su došle decenije nemara pod komunističkom vlašću, pa hiperinflacija, krizne godine sa neposrednom ratnom opasnošću, pa i ponovno bombardovanje 1999. godine, a Muja je sve to sa lakoćom preživio.

Kada je 2012. godine dobio gangrenu desne prednje noge, veterinari su morali da je amputiraju.

Uprkos tome Muja je i danas živahan, naročito kada osjeti hranu.  

Pretpostavlja se da je ovaj američki aligator (Alligator mississippiensis) sada star vjerovatno i više od 90 godina, a nadamo se da će ga sreća i dalje pratiti i da će još dugo poživjeti, prenosi "RTS".

Komentari 2
  • Generic placeholder image
    Xx 09.08.2024. 11:57
    D,Ko ti drma kavez ?
  • Generic placeholder image
    D 09.08.2023. 18:04
    E vala i jeste pogan, kao Mujo!
Povezane vijesti
Protest sindikata i studenata u Beogradu Protest sindikata i studenata u Beogradu
Horor u centru Beograda: Nožem zaklao psa Horor u centru Beograda: Nožem zaklao psa
Policija traga za dječakom nestalim u Zemun polju Policija traga za dječakom nestalim u Zemun polju
Najčitanije
  • Pažnja: Natpis „21.maj 2025. i kill“ na školskoj klupi u OŠ „Sveti Sava“
    15h 48m
    0
  • Policajcima isplaćene plate, nekima veće i za 800 KM
    22h 10m
    11
  • Dušanov zakonik danas puni 676 godina
    2h 51m
    6
  • Nestanak Boža Lopatića: Civilna zaštita Istočnog Starog Grada organizovala opsežnu potragu
    18h 22m
    3
  • Mihajlo Bukvić – Učenik generacije Srednje škole „28. juni”
    15h 58m
    3