Republika Srpska i BiH imaju potencijale za uzgoj domaće i organske hrane, te je potrebno u što većoj mjeri posvetiti se njegovanju i razvoju domaćih resursa i vratiti se održivom korišćenju prirodnih resursa kako bi se povećao kvalitet ishrane, poručeno je danas u Banjaluci prije početka panel-konferencije povodom obilježavanja Svjetskog dana hrane.
Akademik Novo Pržulj rekao je da je potrebno domaćinski se odnositi prema prirodnim resursima - vodi, šumi i zemljištu, kako sd ne bi ni od koga zavisilo i kako bi ti resursi dugo trajali.
- Zemljište nam je izuzetno važan resurs, jer od njega sve potiče, te moramo da ga njegujemo i gajimo, a ne samo da ga iskorištavamo - rekao je Pržulj novinarima.
On je napomeno da je potrebno vratiti se autohtonim sortama i genetičkim resursima, odnosno njegovanju i oplemenjivanju zemljišta, kako bi se sačuvala zdrava sredina.
- Moramo se vraćati održivom korišćenju prirodnih resursa, te je potrebno pronaći kompromis između kvaliteta i kvantieta - rekao je Pržulj.
Nacionalni koordinator za hranu i ishranu Republike Srpske Dragana Stojisavljević istakla je da je potrebno obratiti pažnju na proizvodnju hrane, ali i na hranu koja ostaje kao otpad, a koji može da utiče na narušavanje kvaliteta života, na klimatske promjene i zdravlje uopšte.
Predstavnik Agencije za bezbjednost hrane BiH Dragan Brenjo rekao je da je neophodno što više razvijati svijest o značaju lokalnih proizvođača i uzgoju domaće hrane.
- U Republici Srpskoj je posljednjih godina porasla svijest o ovom značaju, ali ima još prostora za napredak. Treba što više da promovišemo svoje, te da znamo da nije sve tuđe što uvezemo i kvalitetnije, nego čak u većini slučajeva bude suprotno - rekao je Brenjo.
Prema njegovim riječima, glavni moto je "Ne ostavljajte nikoga iza sebe", što znači da se mora voditi računa i o količini, o proizvodnji i životnoj sredini, ali i komšijama, kao i imati u vidu da se ima jedan život i jedna planeta.