Danas Vavedenje Presvete Bogorodice

04.12.2024. 08:10
0
IZVOR: srna.rs

Srpska pravoslavna crkva /SPC/ proslavlja danas praznik Vavedenje Presvete Bogorodice, koji simbolizuje dolazak trogodišnje Marije u Jerusalimski hram i njeno zavještanje Bogu.

Marija je u skladu sa zavjetom roditelja Joakima i Ane - da će ako dobiju porod, dijete dati u hram - dovedena u Jerusalim i uvedena u hram.

Na vratima hrama dočekao ih je prvosveštenik Zaharija, otac Jovana Preteče, koji je Mariju uveo u hram i postavio je na prvi od dvanaest stepenika koji su vodili u najsvetiji dio, nazvan Svetinja nad svetinjama. Marija se na ostale stepenike popela sama, iako je to bilo teško i odraslim ljudima.

Marija je u hramu ostala devet godina. Pošto su joj u međuvremenu umrli roditelji, sveštenici su odlučili da je udaju za 80-godišnjeg udovca Josifa, koji je već imao odraslu djecu.

Tako su, prema predanju, zadovoljeni strogi propisi koji ne dozvoljavaju da djevojka ostane djevica do kraja života, već je svaka morala da se uda. Marija je živjela u Josifovoj kući kao što je živjela u hramu, tako da je ona bila prva monahinja - ona koja je život zavještala Bogu.

Vavedenje je i slava manastira Hilandara.

Komentari 0
Povezane vijesti
Kako izgledaju "obnove" saobraćajnica u istočnoj Srpskoj Kako izgledaju "obnove" saobraćajnica u istočnoj Srpskoj
U Srpskoj rođeno 19 beba U Srpskoj rođeno 19 beba
Prva pacijentikinja iz Srbije uskoro počinje liječenje ruskom vakcinom protiv raka Prva pacijentikinja iz Srbije uskoro počinje liječenje ruskom vakcinom protiv raka
Najčitanije
  • Četvorostruko vjenčanje u Palama
    21h 30m
    0
  • Svirepo ubistvo srpskog dječaka Slobodana Stojanovića
    3h 10m
    18
  • Na današnji dan rođen kompozitor "Marša na Drinu" Stanislav Binički
    3h 9m
    5
  • Osumnjičeni za ubistvo supruge na Dobrinji počinio samoubistvo
    22h 17m
    1
  • Pronađena tijela svih pet planinara iz BiH
    15h 21m
    0