Kao dokazi protiv hrvatskih pilota koji su gađali kolone srpskih izbjeglica u avgustu 1995. godine korišteni su dokumentacija i informacije Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu, materijalni dokazi MUP-a Republike Srpske, zapisnici o uviđaju, iskazi svjedoka, medicinska i vještačenja vojne struke, saznaje Politika.
List vavodi da je Tužilaštvo za ratne zločine Srbije optužnicu protiv Vladimira Mikca, Zdenka Radulja, Željka Jelenića i Danijela Borovića podignuta nakon višegodišnjeg pretkrivičnog postupka i istrage koja je trajala oko godinu dana, tokom kojih su prikupljeni mnogobrojni dokazi.
Izvor Politike navodi da je Tužilaštvo za ratne zločine Srbije u optužnici protiv hrvatskih pilota predložilo da se okrivljenima sudi u odsustvu.
- Imajući u vidu da Zakon propisuje suđenje u odsustvu, a da je veliki broj okrivljenih nedostupan državnim organima koji vodi postupak, ovo je jedini način da se dođe do zadovoljenja pravde za žrtve - naveo je sagovornik beogradskog lista.
On je ukazao da se, s obzirom da ratni zločin ne zastarijeva, otvara mogućnost procesuiranja osumnjičenih dok god su živi.
Tužilaštvo za ratne zločine Srbije podiglo je 18. maja optužnicu protiv četiri visoka oficira Hrvatske vojske zbog ratnog zločina nad srpskim civilima jer su u akciji "Oluja" 7. i 8. avgusta 1995. godine naredili avionsko raketiranje kolone izbjeglica na Petrovačkoj cesti kod Bosanskog Petrovca i u mjestu Svodna kod Novog Grada.
U avionskom raketiranju je, za sada, identifikovano 13 ubijenih osoba od kojih je po podacima "Veritasa" četvoro djece i dvadesetogodišnja trudnica, dok je 24 ranjeno.