Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da epidemija virusa korona još nije dostigla vrhunac u BiH i da se može desiti da ona potraje i do juna, navodeći da će se, kada bude dostignut vrh epidemije, onda moći reći do kada će trajati.
- Možemo dati procjene za svoju teritoriju, ali imamo države u okruženju, fluktuaciju građana. Zavisi od mjera koje se moraju sinhronizovano donijeti, ne samo u jednoj zemlji, nego i u okruženju. Nezahvalno je donositi bilo kakve procjene u ovom trenutku jer smo svi u regionu u uzlaznoj putanji epidemije. Važno je da nemamo visokih skokova kada je riječ o broju zaraženih - istakao je Šeranić.
Govoreći o uspostavljanju karantina u Gradišci s ciljem prevencije širenja virusa korona, Šeranić je rekao da ne smatra da će iko biti ugrožen mjerama čiji je cilj zaštita građana Republike Srpske.
- Dobro je da donosimo mjere s ciljem zaštite zdravlja stanovništva. Ja to ne bih gledao u tom kontekstu - izjavio je Šeranić za "Dojče vele".
On je rekao da nadležni organi Srpske imaju odličnu koordinaciju sa Federacijom BiH u smislu preporuka i odluka koje treba donijeti, iako postoje različita tumačenja ko poslije prelaska granice treba ići u izolaciju, a ko ne.
- S obzirom na to da smo mi imali klastere u kojima se građani nisu ponašali odgovorno, moramo ići sa restirktivnijom mjerom. Kako će da odluče kolege u Federaciji, shodno procjeni njihove epidemiološke situacije, to je njihova stvar. Kada je riječ o ponašanju i odgovornosti građana, to više ne smije da se događa. Ko prekrši izolaciju ide u karantin -poručio je Šeranić.
Odgovarajući na pitanje da li je uvođenje policijskog časa preoštra mjera, Šeranić je rekao da to izaziva strah i oprez kod ljudi koji su odgovorni i razmišljaju.
- Ali, imamo one koji se, uprkos našim preporukama, i dalje ponašaju neodgovorno. Išli su na roštilj dok je bilo lijepo vrijeme. Da li mi to treba da tolerišemo? Ja jesam epidemiološki za određene striktne mjere, jer iskustva iz Italije i Kine pokazuju da su restriktivne mjere dale pozitivan rezultat u smislu kontrole epidemije. Svako društvo vjerujući svojim građanima prilagođava mjere - naglasio je Šeranić.
On je rekao da struka i politika traže kompromis prilikom kreiranja mjera i donošenja odluka.
- Prilikom odlučivanja o uvođenju vanredne situacije, politika sluša struku i to je nešto gdje se uvijek nađe adekvatan odgovor. I politici i struci je važno zdravlje građana i u tom pravcu se donose odluke. Kada kažem kompromis, mislim na veću diskusiju o nekoj mjeri jer treba procijeniti da li zaista treba blokirati neki grad. U situaciji pandemije sve se okreće prema stručnim preporukama. Procjenjuju se situacije u kojem trenutku donijeti neku odluku, ali mi smo izabrani kao političari od građana i naše je da se brinemo o njihovom zdravlju - naveo je Šeranić.
Na konstataciju da ima veliko povjerenje javnosti, Šeranić je istakao da zahvaljuje za podršku, ali da on nije sam u ovoj priči.
- Iza mene je ogromna armija ljudi, bilo da su na infektivnoj klinici ili moji inspektori i svi rade za dobrobit svih građana. Oni takođe zaslužuju podršku. Ja sam samo istaknut ispred njih da govorim o svemu tome. To je stvar tima, dobre pripremljenosti i dobre komunikacije i moje službe za odnose sa javnošću. Mi timski radimo sve ovo. Bez zajedničkog odgovora nema kontrole epidemije - naveo je Šeranić.