Filmoteka posvećena Zdravku Velimiroviću

26.04.2022. 10:56
0
IZVOR: katera.news

Kinoteka Republike Srpske ovomjesečnu aprilsku Filmoteku posvećuje jednom od najpoznatijih jugoslovenskih filmskih stvaraoca Zdravku Velimiroviću.

Filmoteka će se održati sutra i prekosutra u amfiteatru Ekonomskog fakulteta Pale sa početkom u 19:00 časova, a ulaz za publiku je slobodan.

Sutra, 27. aprila, na programu Filmoteke je film „Dvoboj za južnu prugu“ iz 1978. godine.

Partizanski film o dugotrajnom i iscrpljujućem dvoboju za moravsku i nišku prugu - glavne Hitlerove putne arterije za snadbjevanje trupa na Mediteranu i istočnom frontu. Protiv Njemaca, Bugara i domaćih izdajnika se podigao u borbu narod južne Srbije napadajući okupatore sa slobodnih teritorija i iz neprijateljske pozadine. Glavne uloge tumače Dragoslav Bojanić, Voja Mirić i Nada Spasojević - navodi se u saopštenju Kinoteke Srpske.

Drugo veče, 28. aprila, na programu Filmoteke je igrani film „Dorotej“ iz 1981. godine.

Film je snimljen prema poznatom istoimenom romanu Dobrila Nenadića iz 1977. godine. Scenario za „Doroteja“ potpisuju Borislav Mihajlović Mihiz, autor romana Nenadić i reditelj Velimirović. –

-Uspješna filmska adaptacija jednog od najčitanijih romana srpske književnosti donijela je na veliki ekran istorijsku dramu s početka 14. vijeka u kojoj se prepliću priče o dobroti, ljudskosti i ljubavi s jedne i spletkama u borbi za vlast u manastiru i na vlastelinskom dvoru s druge strane. Uvjerljivoj rekonstrukciji epohe doprinijeli su kostimi Ljiljane Dragović, koja je nagrađena Zlatnom arenom na festivalu u Puli, i scenografija Vlastimira Gavrika. Neke od scena snimane su na ostacima srednjovjekovnih tvrđava, kao što su Maglič i Kalemegdan – dodaje se u saopštenju Kinoteke Srpske.

Komentari 0
Povezane vijesti
Otvorena škola grčkog jezika i kulture u Palama Otvorena škola grčkog jezika i kulture u Palama
Prikazani filmovi povodom 30 godina od egzodusa sarajevskih Srba Prikazani filmovi povodom 30 godina od egzodusa sarajevskih Srba
Projekcijama dokumentarnih filmova obilježavanje 30 godina od egzodusa sarajevskih Srba Projekcijama dokumentarnih filmova obilježavanje 30 godina od egzodusa sarajevskih Srba
Najčitanije
  • Duško Radović objasnio šta je 8. mart: Praznik laži ili praznik ljubavi, kako se kojoj ženi zalomilo
    20m
    0
  • Prikazani filmovi povodom 30 godina od egzodusa sarajevskih Srba
    22h 48m
    1
  • Istočno Sarajevo: Psiholozi ukazuju na sve veću otuđenost među ljudima u eri društvenih mreža
    6h 40m
    0
  • Novi skok cijena nafte
    22h 14m
    1
  • Otvorena škola grčkog jezika i kulture u Palama
    7h 44m
    1