U protekle tri godine je migrantima, koji nelegalno borave u BiH, putem "vestern juniona" iz Pakistana, Avganistana, Maroka i Iraka prebačeno 5.880.723 KM, navedeno je u podacima koje je poslanik Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH /FBiH/ Sanela Prašović Gadžo /SBB/ pripremila za sutrašnju sjednicu Komisije za bezbjednost.
Ona je upitala kako lica koja nelegalno borave u BiH, a većina ih odbija da vlastima u BiH i policijskim agencijama predoče svoje identifikacione dokumente, istovremeno preuzimaju novčane transfere putem "vestern juniona" u bankama i poslovnicama "Pošte", budući da je za preuzimanje novca putem ovog servisa potrebno pokazati identifikacioni dokument.
Gadžo je na "Fejsbuku" istakla da će na sutrašnjoj sjednici Komisije za bezbjednost u Bihaću, u skladu sa podacima do kojih je došla, predložiti i određene zaključke.
- Ako vas zanima koliko je pojedinačno po državama stizalo novca, onda je zanimljivo da je tokom 2020. najviše novca u BiH za osobe koje nelegalno dolaze u BiH uplaćeno iz Maroka, čak 791.677 KM ili 511.189 dolara. Iste godine iz Iraka je putem `vestern juniona` transferisano 502.526 KM ili 324.483 dolara - navela je Gadžo.
Ona je napisala da je iz Avganistana migrantima uplaćeno 387.080,00 KM ili 249.939 dolara, dok je iz Pakistana 2020. godine putem "vestern juniona" u BiH migrantima uplaćeno 278.033 KM ili 179.527 dolara, a objavila je i prikaz podataka za 2019. i 2018. godinu.
Gadžo je naglasila da je izuzetno važno da policijske agencije i Služba za poslove sa strancima BiH odgovore na pitanje da li su znali za novčane doznake putem "vestern juniona", te da, ako jedu, kako onda nisu iskoristili tu mogućnost i utvrdili identitete osoba koje nelegalno prelaze državnu granicu i borave u BiH, a pri tom većina odbija da pokaže dokumente.
- Ako nisu znali, evo sada znaju, pa ću na sutrašnjoj sjednici Komisije za bezbjednost svima u sistemu nadležnosti uputiti poziv da počnu da rade svoj posao. Nisam još dobila službeni podatak koliko otvorenih transakcijskih računa u bankama u BiH imaju osobe koje nelegalno borave u zemlji, ali zatražila sam i taj podatak i čekam informaciju - napisala je Gadžo.
Ona je naglasila da je problem migranata u BiH humanitarni, te da bezbjednosne i državne institucije konačno moraju da počnu da rade svoj posao.
- Njihova pasivnost je u mnogim segmentima nedopustiva jer vodi direktno do pretvaranja BiH u parking za migrante. Uz ovu temu o identifikaciji i novcu, na sutrašnjoj sjednici Komisije za bezbjednost ću govoriti i o potrebi uspostavljanja sistema daktiloskopske i sinjaletičke obrade osoba koje nelegalno borave u BiH, a s ciljem prevencije krivičnih djela - navela je Gadžo.