Girska pećina se svrstava u prirodna dobra od velikog značaja, odnosno prirodna dobra prve kategorije. Smještena je na sjeveroistočnim padinama planine Ozren, u selu Donje Gire, 27 kilometara od Sokoca.
Ulaz u pećinu je na 890 metara apsolutne visine. Iz pećine tokom cijele godine ističe potok koji se poslije stotinak metara ulijeva u riječicu Rijeku, lijevu pritoku Bioštice. Pećina se speleomorfološki sastoji od “Glavnog kanala”, dugačkog 930 metara, i nekoliko manjih, ukupne dužine 1.300 metara. “Glavi kanal” se završava sifonom, udaljenim 930 metara od ulaza, iznad koga se nastavljaju dva kanala duga po stotinu metara. Pećinski stubovi u glavnom kanalu dostižu prečnik i do tri metra, a kanal je ispunjen i salivima, koralnim nakitom, stalaktitima i draperjem.
“Glavni kanal” cijelom dužinom protiče potok dubok od 20 do 50 centimetara. Pojedine dvorane su široke i visoke do 15 metara. Pećina je izuzetno bogata pećinskim nakitom, posebno centralni i završni dio, kao i jedan manji bočni kanal blizu ulaza. Pećinski stubovi, na pojedinim mjestima široki i do tri metra, spadaju u najljepše primjerke pećinskog nakita u pećinama Republike Srpske.
Pećina je samo jednom speleološki istraživana, 1893. godine (Jamarsko društvo “Črni galeb” iz Prebolda, Slovenija). Za vrijeme istraživanja podžemni kanali su grubo izmjereni. Topografski crtež nije sačuvan.