,,Glas Crnogorca“ 1873: Slava borcima za slobodu Crne Gore, spomen je njihov vječit u srpstvu

24.09.2025. 08:30
0
IZVOR: in4s.net

Cetinjski list ,,Glas Crnogorca“ 19. maja 1873. godine pisao je o slavnoj pobjedi srpskog naroda na Grahovcu na Spasovdan 1858, a u tekstu posebno naglasio kako je održan parastos za duše srpskih junaka koji su poginuli u znamenitom boju, te da će njihov pomen biti vječan u srpstvu jer su se borili za slobodu Crne Gore.

U tekstu koji je objavljen na Cetinju povodom proslave 15. godišnjice slavne grahovačke pobjede pisalo je:

-U prošli četvrtak proslavljen je kao i svake godine Spasovdan, dan slavne uspomene grahovske pobjede 1858.godine.  Uoči Spasovdana bila je varoš osvijetljena, a na sami dan poslije službe božje, održan je parastos za duše onijeh junaka, koji su u tome znamenitome boju poginuli.Služio je preosvešteni mitropolit g. Ilarion, a parastosu prisustvovahu svi g. g. senatori sa predsjednikom g. Božom Petrovićem na čelu.

Slava besmrtnijem borcima za slobodu i veličinu Crne Gore! Spomen je njihov vječit u Srpstvu.

Komentari 0
Povezane vijesti
Oskrnavljen pravoslavni hram u Ulcinju Oskrnavljen pravoslavni hram u Ulcinju
Oglas za posao na Cetinju iz 1906: Pored srpskog, kandidat mora znati i neki od stranih jezika Oglas za posao na Cetinju iz 1906: Pored srpskog, kandidat mora znati i neki od stranih jezika
Država Crna Gora dužna da isplati svešteniku 6.000 evra zbog klevete Država Crna Gora dužna da isplati svešteniku 6.000 evra zbog klevete
Najčitanije
  • Krik istine: Od pastira do krvnika
    9h 10m
    12
  • Četvorica pritvorenika u Vojkovićima stupila u štrajk
    21h 24m
    4
  • Pismo hrabrog ratnika
    8h 39m
    0
  • Sjećanje na Lava Nikolajeviča Tolstoja: Klasici kao ogledalo ruskog društva
    4h 8m
    0
  • Kada bismo po minut ćutali za svakog Srbina stradalog u Albanskoj golgoti, ne bismo progovorili 169 dana
    9h 6m
    0