Građani potrošili 1,5 milijardu KM u kladionicama, hiljade života razoreno kockarskom zavisnošću

23.02.2026. 13:16
0
IZVOR: srpskainfo.com

Dok mjesečni troškovi svakodnevno rastu, a život većine građana postaje sve teži, građani FBiH u 2025. godini u kladionicama su potrošili više od 1,5 milijardi maraka.

Prema zvaničnim podacima Porezne uprave FBiH, priređivači igara na sreću klađenjem ostvarili su ukupan promet u iznosu 1.563.772.129 KM. Najviše novca za klađenje su izdvojili građani HNK (316,8 miliona KM), Tuzlanskog (275,9 miliona KM) i Kantona Sarajevo (255,5 miliona KM), dok je promet kladionica u Posavskom i BPK Goražde iznosio 23,9, odnosno 14,2 miliona maraka. 

Uništeni životi

Specijalista traumatske psihologije i voditelj Kluba liječenih ovisnika o kockanju – KLOK iz Mostara Marko Romić, svakodnevno svjedoči teškim životnim sudbinama patoloških kockara. 

– Svaki dan imam susrete s onima kojima je kockanje ili klađenje uništilo život. I ne samo njima, već i članovima njihovih porodice. Ne treba specijalna pamet da shvatimo da je razaranje pojedinca i porodice najdirektniji oblik razaranja društva u cjelini. Neka samo na trenutak razmisle šta im je do sada donijela kocka. Često im kažem da ću im, imenom i prezimenom, pokazati bar 500 onih koji su uništili život sebi, ženi i djeci, roditeljima, često i rodbini, komšijama i prijateljima, a da mi oni pokažu samo jednog koji je s kockanjem napravio nešto dobro. Ja ću onda reći da Marko Romić ne zna šta govori – kaže Romić, piše Dnevni Avaz.

Presudna uloga

Ovisnost o kocki neizbježno vodi ka promjeni ponašanja prema najbližima, potonuću u dugove, sve većoj bezobzirnosti ovisnika, što rezultira razaranjem porodica, pa i počinjenju krivičnih djela. Bez obzira na posljedice po desetine hiljada građana, odlučnijih reakcija vlasti nema.

– Dijelovi naših vlasti, oni koji imaju presudnu ulogu u odlučivanju o radu kockarnica i kladionica, nemaju interes da se stvari mijenjaju. Njima je u direktnom interesu da bude ovako ili još pogubnije za narod, da kockarnice i kladionice imaju i veći profit kako bi dio završio i u njihovim džepovima. To je odavno već svakome jasno – ističe Romić.

Ukupne uplate priređivača igara na sreću klađenjem po kantonima iznose: HNK 316,8 miliona KM, Tuzlanski 275,9 miliona KM, Kanton Sarajevo 255,5 miliona KM, Posavski 23,9 i BPK Goražde 14,2 miliona KM.

Komentari 0
Povezane vijesti
Nema povrata PDV-a za kuće koje sami izgradite Nema povrata PDV-a za kuće koje sami izgradite
Za kupovinu stana više od decenije rada bez potrošene marke Za kupovinu stana više od decenije rada bez potrošene marke
Luis Krišok preuzeo dužnost vršioca dužnosti visokog predstavnika u BiH Luis Krišok preuzeo dužnost vršioca dužnosti visokog predstavnika u BiH
Najčitanije
  • KMF „Jahorina“ se oglasio saopštenjem: Tražimo istinu, pravdu i odgovornost
    16h 0m
    1
  • Stanivuković pozvao Budimira da objasni šta se desilo u Palama
    18h 14m
    1
  • Obilježena krsna slava i 36 godina postojanja Srpske demokratske stranke (FOTO)
    17h 30m
    0
  • Petar Marković ostvario istorijski uspjeh na Ekonomskom fakultetu Pale
    10h 16m
    2
  • Stanivuković traži hitnu sjednicu Odbora za bezbjednost zbog događaja na Palama
    11h 8m
    0