Građani Srpske zbog pandemije putovanja ostavili za neka bolja vremena

07.01.2021. 20:58
0
IZVOR: Srpska.info

Za razliku od ranijih godina kada su građani Srpske novogodišnju noć dočekivali na Maldivima, Šri Lanki, Kubi, Meksiku, Indiji, te zimovali na najpoznatijim svjetskim destinacijama, ove godine je jako malo njih zainteresovano za putovanja.

Kako su za Srpskainfo potvrdili u turističkim agencijama, i oni koji putuju, uglavnom posjećuju mjesta u Srpskoj i BiH, a najčešće je riječ o kratkim odmorima.

Objašnjavaju da građani RS sada najčešće putuju u parovima ili porodično, te da grupnih putovanja gotovo da i nema.

U agenciji „Unis turs Banjaluka“ kažu da je, u odnosu na prethodne godine, interesovanje sada dosta manje za sve forme putovanja, pa tako i za zimovanja, a razlog je pandemija korona virusa.

– Pad prometa u turizmu je svuda u svijetu, pa tako i kod nas, ogroman. Akcija dodjele vaučera od 100 KM od strane Vlade RS pod nazivom „Doživi Srpsku“, umnogome je pomogla da određeni broj hotela i agencija ne ugase svoje poslovne aktivnosti, jer je motivisala građane na kratka putovanja. Definitivno su najpopularnije domaće destinacije – Trebinje, Borja, Banja Vrućica, Terme Ozren, Tjentište, Višegrad, a od zimskih definitivno Jahorina. Dio građana se odlučio za Kopaonik u Srbiji – kažu za Srpskainfo u ovoj agenciji i dodaju da je problem i u nepredvidivim izmjenama epidemioloških mjera, što ometa rezervacije unaprijed.

– Uvijek postoji mogućnost da država u koju putujete pooštri mjere, zabrani ulazak, zabrani rad hotelima i ugostoteljskim objektima, a sve zavisno od razvoja epidemije na tim destinacijama. Zato se putnici teško odlučuju na udaljene destinacije i preferiraju ostati unutar BiH, eventualno u zemljama regiona. Ograničavajući faktor je i to što mnoge države traže negativan test na koronu – naglašavaju u banjalučkom „Unis tursu“.

I iz agencije „Komaps turs Banjaluka“ poručuju da građani uopšte nisu zainteresovani za zimovanja, ali ni za putovanja za ovogodišnje praznike.

– Što se tiče svih putovanja, pad u odnosu na prošlu godinu je preko 95 odsto. Oni koji imaju novca da odmah plate, putuju pojedinačno i uplaćuju direktno hotelijeru, a kada je u pitanju uplata u ratama tada se obrate turističkim agencijama i ove ih kreditiraju. Ipak, čini se da ljudi u poslednje vrijeme novac troše samo na hranu, a da im je sve ostalo luksuz – kaže za Srpskainfo Višnja Račić iz „Kompas tursa“.

U agenciji „Star travel Banjaluka“ naglašavaju da su rezervisani i uplaćeni aranžmani u padu za 90 odsto.

– Putnici se uglavnom odlučuju za putovanje u RS, a od zimskih destinacija najaktuelnija je jahorina. Putnici su nam uglavnom parovi ili porodice sa dva odrasla člana i dvoje djece – ističe za Srpskainfo Olivera Nikolovska iz „Star travela“.

Komentari 0
Povezane vijesti
Pekari u Republici Srpskoj najavljuju nova poskupljenja Pekari u Republici Srpskoj najavljuju nova poskupljenja
Gram zlata u Srpskoj skoro 300 KM Gram zlata u Srpskoj skoro 300 KM
Počelo drugo polugodište u školama u Srpskoj Počelo drugo polugodište u školama u Srpskoj
Najčitanije
  • Godišnjica ustaškog zločina u selu Gazivode kod Podgraba (FOTO)
    15h 45m
    5
  • Sjećanje na čuvenog ratnog hirurga Dragoljuba Lazarevića
    1h 18m
    5
  • Vukadin: Efikasnom intervencijom ugašen požar na kući u naselju Vranješ
    21h 58m
    0
  • Vojvoda Petar Bojović – junak i stradalnik
    21h 18m
    0
  • U UKC-u Republike Srpske izvedena laparoskopska operacija karcinoma rektuma
    21h 11m
    3