Cijene kafe na berzi dostigle su rekordne visine, pa tako sada kilogram kafe u BiH košta i do 26 maraka, dok stručnjaci ističu da se u narednom periodu očekuje dodatni rast te dodaju da će cijena omiljenog napitka građana BiH dostići i 30 maraka.
Momčilo Banjac, direktor Pržionice kafe "Minea" iz Gradiške, kazao je da cijene sirove kafe na berzi stalno rastu i sada su na istorijskom maksimumu, te da se ne pamti kada su bile ovako visoke.
- Jedini, ali i najveći razlog zbog kojeg dolazi do skoka cijena na policama u marketima je visoka cijena sirove kafe na berzi - rekao je Banjac i istakao da je od početka godine kafa već poskupjela, ali da se dodatni skok očekuje i u narednom periodu.
- Teško je reći šta će se dešavati u narednom periodu što se tiče cijena, ali u zadnjih deset dana cijena sirove kafe na berzi svaki dana ide prema gore - rekao je Banjac.
Dodao je da trenutno kilogram kafe košta od 25 do 26 maraka, zavisno od proizvođača.
- Vjerovatno u narednom periodu očekujemo cijenu od 30 maraka po kilogramu u marketima - rekao je Banjac i dodao da bi pržioničari i sa ovom cijenom poslovali sa pozitivnom nulom.
Kako je rekao, slab prinos u Brazilu i Vijetnamu, ali i globalna dešavanja, rast dolara te ratovi, sve je uticalo da cijena kafe neprestano raste.
- Cijene svega rastu, ali situacija sa kafom je strašna, nama proizvođačima to uopšte nije drago, jer će nam, naravno, opasti i prodaja - pojasnio je Banjac.
Dodaje da će ovako visoke cijene kafe uticati na manje proizvođače te ističe da će sigurno teško opstati. On kaže da će manje pržionice, manja preduzeća biti prinuđena da zatvaraju svoja vrata.
Kako je rekao, prošle godine cijena kilograma kafe bila je oko 16 maraka.
Mitar Samardžija, direktor "Bom impeksa", čiji je najprepoznatljiviji brend OM kafa, kazao je da su visoke cijene sirove kafe na berzama te da niko ne može znati šta će se dešavati u narednom periodu.
- Kafa je trenutno na svom istorijskom maksimumu, te su neka predviđanja da će cijena kafe rasti za 15 do 20 odsto, što bi bilo oko 30 maraka po kilogramu - rekao je Samardžija.
Da se više cijene kafe za oko 30 odsto očekuju u narednom periodu, ali i da se trend rasta cijena neće zaustaviti, kaže za "Nezavisne novine" Dragan Grbić, pržioničar iz Banjaluke.
- A, više cijene su zbog suše u Vijetnamu i Brazilu. Te usjeve mi najviše koristimo na našim području - rekao je Grbić i istakao da je, pored visoke cijene sirove kafe, došlo i do rasta cijena prevoza.
Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne Travnik ističe da cijena kafe već više od pola godine polako raste u trgovinama.
- Nove najave poskupljenja su samo rezultat najava poskupljenja na svjetskom tržištu zbog nepovoljnih klimatskih uslova u zemljama velikim proizvođačima kafe. Da li je ovaj najavljeni rast samo rezultat rasta cijena kafe na svjetskom tržištu, svakako nije, ali će ovaj rast pratiti i nove cijene kafe u ugostiteljskim objektima. A uz gorivo i brašno, rast cijena kafe je uvijek bio okidač i za rast cijena širokog spektra proizvoda i usluga, tako da, nažalost, možemo očekivati uskoro novi talas poskupljenja - rekao je Arnautović.
Amir Hasičević, ministar trgovine u Vladi Federacije BiH, kazao je, što se tiče kafe, da oni trenutno mogu naplatiti kazne onima koji krše one marže koje su propisane.
- Ako bismo tu kafu zaključali na cijenu koja sad nije tržišno prihvatljiva, samo bismo izazvali nestašicu kafe. Za kafu se desio slom na berzi. Ne možete je skoro nikako nabaviti - rekao je Hasičević.