Trudnice iz Republike Srpske koje žele da obave neinvazivno prenatalno testiranje (NIPT) u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske (UKC RS) trenutno će morati same da plate troškove ove analize u iznosu od 1.100 KM, potvrđeno je iz ove zdravstvene ustanove.
Privremena mjera do nove odluke
Iz UKC-a pojašnjavaju da je riječ o privremenoj mjeri, jer je program neinvazivnog prenatalnog testiranja koji je do sada finansirao Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske (FZO RS) – obustavljen rješenjem Konkurencijskog savjeta BiH od 27. avgusta ove godine.
– Do donošenja nove odluke, trudnice mogu pristupiti testiranju uz prethodnu uplatu 1.100 KM na žiro račun UKC-a. Nakon toga imaju pravo da podnesu zahtjev Fondu zdravstvenog osiguranja za refundaciju troškova u punom iznosu, navedeno je iz UKC RS.
Bolnice u Srpskoj prilikom slanja uzoraka moraju dostaviti dokaz o izvršenoj uplati, kao i upoznati trudnice da imaju pravo na povrat novca od Fonda.
Očekuje se novi ugovor između UKC-a i Fonda
Iz UKC-a ističu da se radi o privremenom rješenju.
– Krajem novembra očekujemo odluku Konkurencijskog savjeta, nakon čega bi trebalo biti omogućeno potpisivanje novog ugovora između UKC-a i Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske o nastavku testiranja po ranijem modelu – besplatno za pacijente, saopšteno je iz UKC-a.
Upravni odbor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske usvojio je nedavno izmjene Programa neinvazivnog prenatalnog testiranja iz krvi trudnica za ovu godinu. Prema novim pravilima, trudnice će prvo same plaćati testove, a zatim zahtjevom tražiti refundaciju troškova od Fonda.
U Fondu kažu da su bili obavezni da postupe po odluci Konkurencijskog savjeta, iako, kako tvrde, „posljedice tog poteza usložnjavaju proces ostvarivanja prava na NIPT“.
Kazna zbog „narušavanja tržišne konkurencije“
Do izmjena je došlo nakon što je Konkurencijski savjet BiH kaznio FZO Republike Srpske i Univerzitetski klinički centar Srpske zbog zaključivanja „zabranjenog sporazuma“ kojim se, prema njihovom mišljenju, „narušava tržišna konkurencija u oblasti prenatalnog testiranja“.
U odluci se navodi da su FZO i UKC, donošenjem i primjenom programa neinvazivnog testiranja za 2023, 2024. i 2025. godinu, podijelili i kontrolisali tržište, čime su druge subjekte doveli u nepovoljan položaj. Zbog toga im je izrečena kazna od 10.000 KM.
NIPT dio javnog zdravstvenog sistema
Iz Fonda su naglasili da je njihov cilj od početka bio da se pravo na NIPT u potpunosti ostvaruje kroz javni zdravstveni sistem, odnosno preko UKC-a, koji je jedina ustanova u Republici Srpskoj sa genetskim savjetovalištem.
– To je bio najsigurniji i najpravedniji model za sve žene koje imaju preporuku za ovaj test. Međutim, kako je Konkurencijski savjet zauzeo drugačiji stav, bili smo obavezni da postupimo po njihovoj odluci – poručili su iz Fonda.
Dodaju da će javnost biti naknadno obaviještena o načinu refundacije troškova, nakon objavljivanja izmjena programa u „Službenom glasniku Republike Srpske“.
Trudnice koje žele da urade neinvazivno prenatalno testiranje (NIPT) u UKC-u Republike Srpske moraju:
Uplatiti 1.100 KM na žiro račun UKC-a Republike Srpske.
Dostaviti dokaz o uplati prilikom zakazivanja testa.
Nakon dobijanja rezultata, podnijeti zahtjev za refundaciju troškova Fondu zdravstvenog osiguranja RS.
Sačekati odluku o povratu novca, koja će biti u skladu sa novim izmjenama programa.