U Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo održana je svečana akademija povodom obilježavanja Dana odbrane od drugog napada takozvane Armije BiH na Ilidžu u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Na svečanoj akademiji su dodijeljene i plakete za doprinos u odbrani Ilidže, a načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović postao je počasni član Boračke organizacija „Ilidžanski borac“.
Božović se zahvalio na dodijeljenom priznanju i podsjetio da opština, zajedno sa Opštinskom boračkom organizacijom, tradicionalno obilježava datume koji su bili značajni za odbranu tadašnje Srpske Ilidže i koji su bili prekretnica.
- Velika je čast biti počasni član boračke organizacije, posebno ako se uzme u obzir da sam, kada je rat počeo, bio sedmogodišnjak. Svako dijete koje je provelo rat u dijelovima sarajevskog ratišta, može slobodno reći da je veći borac i časniji pripadnik Vojske Republike Srpske od mnogih koji imaju takvu vrstu kategorizacije. Ovu nagradu ne doživljavam kao ličnu nagradu, nego kao nagradu svakog djeteta koje je rat provelo u Srpskom Sarajevu – rekao je Božović nakon dodijeljenog priznanja, dodajući da će uvijek čvrsto stajati uz ovu boračku organizaciju.
Plakete za doprinos u odbrani Ilidže dobili su tadašnji komandant policije Tomislav Kovač, Osmi odred Specijalne brigade policije Ilidža, Srpska garda Ilidža i Prvi jurišni bataljon Ilidžanske brigade.
Miroslav Lučić, pripadnik Prvog jurišnog bataljona Ilidžanske brigade“ prisjetio se, kako kaže, teškog proljeća 1992. godine za Srbe Ilidže i Srpskog Sarajeva.
- U to vrijeme su vođene te prve bitke i bilo je neophodno da stanemo na branik odbrane naših naselja i porodice. Tog proljeća smo zauzeli odbrambene pozicije koje se nisu mijenjali tokom čitavog rata, što pokazuje da nismo imali agresivne namjere da zauzimamo muslimanska naselja. Jednostavno smo stali tamo gdje je srpska međa i uspjeli smo zaustaviti neprijatelja – naveo je Lučić.
Nažalost, u napadima 22. aprila i 14. maja poginulo je mnogo sugrađana, a Lučić je podsjetio da srpska vojska tada jo uvijek nije bila formalno postojala.
- To su bili rodoljubi, patrioti koji su iz svojih kuća u ranu zoru potrčali da se suptotstave neprijatelju koji je, nažalost, podmuklo napao na srpska naselja. I nakon četiri godine borbe, uspjeli smo sve sačuvati, ali Dejton je bio momenat kada smo sve to morali da predamo – rekao je on, dodajući da je i odlazak pokazao koliko Srbi vole Republiku Srpsku i koliko im ona znači.
Lučić je novinarima u Istočnom Novom Sarajevu napomenuo da odlasci u Blažuj neće prestati, jer iako se taj odbranjeni prostor morao napustiti, saborci nisu zaboravljeni.
Foto: katera.news
Milovan Gagović, predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske, rekao je da kada se govori o Ilidžancima, mora se istaći da je riječ o najboljim borcima Republike Srpske, koji su ratovali po zgradama, bunkerima i odbranili sve.
Nažalost, podsjetio je on, morali su sve to napustiti.
- Svaka vam čast kao ljudima. Od vas svi u Republici Srpskoj možemo nešto naučiti, kako se brani i kako se radi - rekao je.
On je istakao da je „Ilidžanski borac“ boračka organizacija na koju se ostale mogu i treba da ugledaju.
- Gledam danas kako ste susretljivi, kako vodite računa o svima. Na ovakav način se vodi boračka organizacija u interesu Republike Srpske - rekao je on okupljenim u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo.
Osim priznanja, na akademiji je prikazan dokumentarni film „Ilidžanski platani“, autora Željka Stojanovića, o dešavanjima na Ilidži sa fotografijama ratne Ilidže i Ilidžancima.
Prije svečane akadamije je, u Hramu Svetog Save u Blažuju, služen parastos poginulim borcima u napadima takozvane Armije BiH na Ilidžu 22. aprila i 14. maja 1992. godine.
Foto: Nemanja Puhalo/ Centar za kulturu i informisanje Istočna Ilidža
Predsjednik Skupštine Boračke organizacije „Ilidžanski borac“ Goran Šehovac podsjetio je da se prvi napad takozvane Armije BiH dogodio 22. aprila 1992. godine, kada je poginulo 12 srpskih rodoljuba, a osam boraca je oteto i ubijeno u Velikom parku u Sarajevu, za šta nikada niko nije odgovarao.
Šehovac je rekao da je 14. maja 1992. godine bio drugi, još žešći napad, kada su napadnuti i Nedžarići, Kasindolska ulica, Pejton, Lužani, Šumarska ulica, cijela teritorija tadašnje Srpske Ilidže.
- Nisu uzeli ni metra kvadratni i odbranili smo svoju Srpsku Ilidžu – rekao je Šehovac novinarima u Blažuju, prenosi Srna.
Za odbranu Ilidže tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata život su položila 1.064 borca Vojske Republike Srpske, od kojih je 560 bilo pripadnika Ilidžanske brigade, koja je branila svoje područje od napada iz pravaca Sarajeva, Hrasnice i Igmana.
Ilidžanska brigada bila je bastion Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske i dala je ogroman doprinos u odbrani Republike Srpske.
Srpsko stanovništvo sa Ilidže je iseljeno nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma, jer je odbranjeno područje pripalo Federaciji BiH, a sjećanje na podvig boraca i žrtve civile čuva i njeguje Boračka organizacija „Ilidžanski borac“.