Iznajmljivači privatnog smještaja u Srpskoj skrivaju stvarni promet

04.01.2022. 08:32
1
IZVOR: Glas Srpske

U Srpskoj se za praznike traži krevet više, ali da ne prijavljuju svi goste, čime podržavaju sivu ekonomiju i na taj način oštećuju republički budžet, upozoravaju iz turističkih organizacija.

Najteže je, tvrde upućeni, pratiti broj gostiju u privatnim apartmanima, sobama i vikendicama, jer vlasnici izbjegavaju da ih prijave.

U Turističkoj organizacije RS (TORS) su za “Glas” kazali da nemaju mogućnost da prate da li se prijavljuju svi gosti u smještajnim kapacitetima.

- Nažalost, Republički zavod za statistiku ne dobija izvještaje o broju noćenja iz svih opština u Srpskoj, kao ni od određenog broja neregistrovanih objekata, što nam upravo onemogućava da saznamo stvarno stanje o broju dolazaka turista - kazali su u TORS-u.

Kako su pojasnili, oni raspolažu podacima o mjesečnim uplatama boravišne takse po registrovanim objektima koji se bave pružanjem smještaja.

- Kada te podatke uporedimo sa statističkim podacima, dolazi do neslaganja u broju ostvarenih noćenja i to nam daje za pravo da vjerujemo da ipak postoji određeni broj lica koja ne prijavljuju sve goste - kazali su u TORS-u ističući da te činjenice potvrđuju prisustvo sive ekonomije u sektoru turizma, ali da, nažalost, nisu u mogućnosti da utvrde u kojem obimu je ona prisutna. Dodali su da nastoje da u što većoj mjeri suzbiju prisutnu sivu ekonomiju, ali i da uz pomoć nadležnih pronađu nove načine kako da riješe te probleme.

Stručna saradnica za odnose sa javnošću u Turističkoj organizaciji Banjaluka Branka Branković kazala je za “Glas Srpske” da se, nakon teških mjeseci za turizam usljed pandemije, vraćaju strani turisti koji u najvećem gradu u Srpskoj provode praznike.

- Međutim, nažalost, ne znamo tačan broj posjetilaca, jer to zavisi od dobre volje onih koji iznajmljuju objekte. Sve to bi bilo spriječeno uvezivanjem u sistem svih nadležnih organa, turističkih organizacija, inspekcije, Poreske uprave, statistike, APIF-a i drugih instanci - kazala je Brankovićeva dodavši da je, osim što Banjaluka i ostale lokalne zajednice ostaju bez boravišne takse, zakinut i republički budžet.

Prema podacima Republičke uprave za inspekcijske poslove, u proteklom periodu su na osnovu reklama i oglasa o izdavanju stana na dan provjerili 146 subjekata, od kojih nijedan nije bio registrovan.

- Tržišna inspekcija je u proteklom periodu kontrolisala 146 subjekata, od kojih je nakon provjera 105 registrovalo djelatnost, dok je 41 odustao od iznajmljivanja i njima su izrečene mjere zabrane obavljanja te djelatnosti - pojasnili su u Inspektoratu RS ističući da cilj inspekcije nije kažnjavanje, već registracija i legalizacija subjekata, te da će do kraja januara biti pojačane kontrole zbog velike zainteresovanosti stranih i domaćih gostiju u većim gradovima i na Jahorini.

Legalizacija

Kako su naglasili u Inspektoratu RS, ipak je primjetno povećanje broja registrovanih subjekata jer građani najčešće ne čekaju dolazak inspektora, već samostalno pokrenu proceduru legalizacije.

- Nadležnim turističkim organizacijama se obraća sve veći broj građana koji žele da legalizuju svoj rad, a na osnovu podataka iz APIF-a, otkako su pojačane kontrole registrovano je više od 400 subjekata - istakli su u Inspektoratu.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    pale 04.01.2022. 11:48
    Pa oni koji iznajmljuju nisu džabe dobili objekte i prostore niti im ih je neko opremio pa da trče da prijave da bi nekome uplaćivali pa da taj neko trpa višak radnika na budžet. Pa narod sve vidi nije budala. I kad se iznajmljuje to je čekanje kad će se ko pojaviti, a gdje je održavanje ... Kad se napravi država i bude od poreza ulagalo u privredu i bude se volila svoja zemlja onda će narod sam da plaća poreze i da prijavljuje. Sad kad se vidi šta se iz budžeta finansira i uglavnom za pokriće pred izbore
Povezane vijesti
Narednih dana promjenljivo, sutra mogući jači pljuskovi i grad Narednih dana promjenljivo, sutra mogući jači pljuskovi i grad
Sutra obilježavanje 32 godine od smrti 12 beba Sutra obilježavanje 32 godine od smrti 12 beba
Kada radnik ima pravo na skraćeno radno vrijeme? Kada radnik ima pravo na skraćeno radno vrijeme?
Najčitanije
  • Ragib Halilović – Heroj sa Grbavice
    5h 37m
    6
  • Selo koje je prokleo car Lazar i danas živi kletvu
    5h 42m
    1
  • Pet lica povrijeđeno u saobraćajnoj nezgodi na putu Ljubogošta - Podromanija
    6h 34m
    0
  • Tuga u Bileći, poginuo mladić iz Gacka
    19h 4m
    0
  • Saobraćajna nezgoda na putu Ljubogošta-Podromanija
    6h 48m
    0