Povodom „Dana odbrane Ilidže" i obilježavanja sjećanja na prvi napad na Ilidžu danas je u Spomen-crkvi Svetog velikomučenika Dimitrija na Veljinama služen pomen poginulim i umrlim borcima Ilidžanske brigade.
Potom je položeno cvijeće na spomenike Oklopnog bataljona na Dobrinji 4 i Policijske stanice na Kuli, i na taj način odata počast svim borcima Ilidže, poginulim i ranjenim u napadima takozvane Armije BiH na Ilidžu 22. aprila i 14. maja 1992. godine.
Načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović naveo je da se možemo pohvaliti junačkim, herojskim i vojničkim podvigom koji su vojnici Vojske Republike Srpske napravili na Sarajevsko-romanijskom ratištu, a posebno na Ilidžanskom ratištu.
- Prvi i drugi napad na Ilidžu, 22. april i 14. maj, su datumi koji su značajni za stvaranje Srpskog Sarajeva, očuvanje Sarajevsko-romanijske regije i stvaranje Republike Srpske. Ova dva datuma tradicionalno obilježavamo svake godine, sjećajući se svih poginulih boraca Vojske Republike Srpske – rekao je Božović.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska je prilikom svog stvaranja, branjena baš u Srpskom Sarajevu na dijelovima teritorije koji, nažalost, danas ne pripadaju Srpskoj, a koji su herojski i vojno odbranjeni.
- Vojnici Vojske Republike Srpske i pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova ponašali u skladu sa svim Ženevskim konvencijama – dodaoje Božović.
Foto: Centar za kulturu i informisanje Istočna Ilidža
Goran Šehovac, zamjenik predsjednika Predsjedništva Boračke organizacije "Ilidžanski borac" Goran Šehovac podsjetio je da je na današnji dan 1992. godine izvršen mučki, najžešći napad na srpski narod na Ilidži.
On je podsjetio da je najžešći napada bio na centralni dio Ilidže koju su junački odbranili mještani, a ne dobrovoljci, kao što federalni mediji i čaršijska politika pokušavaju da prikažu.
Kako je istakao, poginulo je 12 boraca, a osam je oteto iz transportera na aerodromskoj pisti i ubijeno na zvjerski način, za šta do danas niko nije odgovarao.
- Kakav je Sud i Tužilaštvo BiH sigurno niko neće ni odgovarati, jer ne rade ništa. Što se mene tiče i Boračke organizacije, mogu se ugasiti. Nijedan ratni zločin nije počinjen sa naše strane, nego je samo odbranjena teritorija tadašnje Srpske Ilidže – rekao je Šehovac.
On je dodao da Republika Srpska grad Istočno Sarajevo treba nazvati gradom heroja i časnim srpskim bastionom.
Program se nastavlja premijernim prikazivanjem filma "Ilidža 22. april 1992. godine", koji govori donosi priču o hrabrosti i žrtvama Srba tada Srpske Ilidže koji su tog dana odbranili svoj narod i teritoriju.
Film će biti prikazan u 19.00 časova u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo.
Prvi napad takozvane Armije BiH desio se 22. aprila 1992. godine, kada je poginulo 12 srpskih boraca, a za odbranu Ilidže tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata poginulo je 1.064 boraca Vojske Republike Srpske.
Od poginulih 1.064 borca, njih 560 bili su pripadnici „Ilidžanske brigade" koja je branila svoju teritoriju od napada iz pravaca Sarajeva, Hrasnice i Igmana.
„Ilidžanska brigada" bila je bastion Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske i dala je ogroman doprinos u odbrani Republike Srpske.
Srpsko stanovništvo sa Ilidže je iseljeno nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je odbranjeno područje pripalo Federaciji BiH, a sjećanje na podvig boraca i žrtve civila čuva i njeguje Boračka organizacija „Ilidžanski borac".