KFOR sutra počinje vojne vježbe na jugozapadu Kosmeta

03.07.2023. 17:07
0
IZVOR: Tanjug

KFOR je danas najavio da će od sutra do četvrtka, 6. jula, održati redovne vojne vježbe na jugozapadu Kosova i Metohije.

U saopštenju Kfora navodi se da će vježbe izvršiti multinacionalni kontigent "Kfor-zapad", te da je cilj da se unaprijede spremnost i kapaciteti te jedinice, uključujući sposobnost reagovanja noću.

Misija Kfora ističe da bi vježbe trebalo da minimalno utiču na civilno stanovništvo i komercijalne aktivnosti u osam opština.

Krajem maja došlo je do sukoba tokom protesta Srba na Kosovu i Metohiji nakon što su vlasti samoproglašenog Kosova postavile etničke Albance za načelnike nekoliko opština na sjeveru srpske pokrajine, gdje Srbi čine većinsko stanovništvo. Izbori su proglašeni validnim uprkos činjenici da je glasalo samo 3,5 odsto stanovnika.

Tokom sukoba povrijeđeno je više od 50 srpskih civila i oko 30 pripadnika Kfora.

Ministarstvo odbrane samoproglašenog Kosova saopštilo je nakon toga da je otkazalo aktivnosti u okviru vježbi NATO-a "Branilac Evrope 23", usljed sukoba na sjeveru pokrajine.

Ambasador SAD u Prištini Džefri Hovenijer kasnije je izjavio da je otkazivanje učešća Prištine u vježbama prva posljedica nedostatka volje vlasti samoproglašenog Kosova da deeskaliraju situaciju.

Komentari 0
Povezane vijesti
Grupa maskiranih Albanaca pucala na patrolu srpske policije Grupa maskiranih Albanaca pucala na patrolu srpske policije
Problem za Srbe: Ko nema dokumente smatra se strancem Problem za Srbe: Ko nema dokumente smatra se strancem
Navršilo se 25 godina od terorističkog napada na autobus "Niš ekspresa" Navršilo se 25 godina od terorističkog napada na autobus "Niš ekspresa"
Najčitanije
  • Da se ne zaboravi: Stradanje srpskog svata na Baščaršiji - Dan kada je sve počelo
    18h 30m
    17
  • Svaka avlija armija (Drugi dio)
    19h 0m
    15
  • „Slavit' ovaj dan mogu samo debelo zaostali ljudi“
    14h 42m
    0
  • Veče sa Matijom Bećkovićem u Istočnom Novom Sarajevu
    15h 45m
    0
  • Dan žalosti u Srpskoj
    18h 50m
    0