Kome smetaju zastave Republike Srpske u Istočnom Sarajevu?

20.02.2026. 18:38
4
IZVOR: katera.news

Građani Istočnog Sarajeva ovaj mjesec obilježavaju tridest godina od egzodusa sarajevskih Srba.

Svi ti, tada protjerani Srbi, nakon sarajevske golgote i masovnog premještanja na teritoriju Republike Srpske, počeli su izgradnju Srpskog, današnjeg Istočnog Sarajeva.

Vremenom se novi grad na samoj granici dva entiteta širio i postao jedan od modernijih i atraktivnijih u Republici Srpskoj.

Istočno Sarajevo je, osim tada protjeranim Srbima, u posljednje vrijeme postalo dom i mnogim porodicama iz raznih dijelova Republike Srpske, ali i Federacije BiH, tačnije Sarajeva. Time, oni koji su stvarali ovaj grad svakodnevno za nove komšije prihvate „stare komšije“.

Ipak, Istočno Sarajevo je još uvijek česta meta napada, možda i više nego ranije.

Naime, kako za portal „Katera“ javljaju zabrinuti sugrađani, sve češći su slučajevi skidanja zastave Republike Srpske u Istočnom Sarajevu. Tako je stanovnike ulaza na Dobrinji, u Istočnoj Ilidži, osim skinute zastave dočekala i počupana nadzorna kamera.

Zlonamjerno skidanje srpske trobojke je česta praksa u našem gradu tokom i nakon 9. januara - Dana Republike Srpske, vjerskih praznika, ali i svih onih datuma koje obilježavamo i njenim isticanjem na zgradama, državnim institucijama, preduzećima, javnim ustanovama, ali i privatnim kućama.

Građani su i ranije upozoravali i osuđivali na ovakvo ponašanje u Istočnom Sarajevu, ističući da bar tu mogu slobodno da istaknu svoju ponosnu pripadnost. Sada posebno naglašavaju svoj strah i nezadovoljstvo ovakvim događajima, jer se dešava mimo pobrojanih praznika, u periodu kada se prisjećaju dešavanja od prije trideset godina.

Pitaju se kome i zašto srpske trobojke u Istočnom Sarajevu smetaju.

Komentari 4
  • Generic placeholder image
    Kiki 20.02.2026. 20:23
    Mirso jel ti to malo izazivaš..
    Trobojka se kači u Republici Srpskoj ljiljanima tu nije mjesto..
  • Generic placeholder image
    Mirso 20.02.2026. 20:03
    Kao prvo,ne valja lagati.To nije zastava Armije BiH i nije takozvana nego jedina legalna i legitimna armija i zastava.Pod njom je ova država primljena u UN i bila legitimna do 1998.
  • Generic placeholder image
    Xxxx 20.02.2026. 19:47
    Mirso ni jednom Srbinu iz Republike Srbske nesmetaju ratne zastave takozvane armine BiH ako su postavljene u federaciji.Nevidim razloga zašto bi nekom muslimanu smetala trobojka u Republici Srbskoj.
  • Generic placeholder image
    Mirso 20.02.2026. 19:37
    Naravno da smetaju ratne zastave,kad ne mogu ljiljani neće ni trobojka,stari svat je zagino zbog nje
Povezane vijesti
Zabilježeno svjedočanstvo majke Borike Šiljegović o pogibiji sina Radomira Zabilježeno svjedočanstvo majke Borike Šiljegović o pogibiji sina Radomira
Uz visoke počasti sahranjena Ljiljana Zelen Karadžić (FOTO) Uz visoke počasti sahranjena Ljiljana Zelen Karadžić (FOTO)
Sutra u Istočnom Sarajevu sjednica Saveza udruženja pčelara Republike Srpske Sutra u Istočnom Sarajevu sjednica Saveza udruženja pčelara Republike Srpske
Najčitanije
  • Uz visoke počasti sahranjena Ljiljana Zelen Karadžić (FOTO)
    6h 9m
    1
  • Služeno opelo Ljiljani Zelen Karadžić
    7h 22m
    0
  • Policajci spasili mladi život
    22h 43m
    0
  • Kome smetaju zastave Republike Srpske u Istočnom Sarajevu?
    2h 6m
    4
  • Ljubimci poznatih umjetnika: Frida Kalo i njen omiljeni pas Sinjor Ksolotl
    11h 30m
    29