Produženi vikend, više odmora, manje stresa, bolje raspoloženje zaposlenih, a jednaka plata i produktivnost bili su vodič za donošenje odluke o četvorodnevnom radnom vremenu u nekolicini domaćih firmi, ali za većinu radnika u Srpskoj to je i dalje nedostižan san.
Jedna banjalučka marketinška agencija nedavno je najavila da će od jeseni njeni radnici umjesto standardnih pet, raditi četiri dana u sedmici, a za isti iznos plate.
Iz ove agencije saopštili su da i dalje rade svih pet radnih dana u sedmici, jer su zaposleni podijelili slobodne dane na način da jedan dio njih ne radi petkom, a drugi ponedjeljkom.
Ovakav princip rada izazvao je polemiku između predstavnika poslodavaca i radnika, čiji su stavovi i inače oprečni o sličnim temama.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić za “Glas Srpske” kaže da skraćenu radnu sedmicu nije moguće sprovesti u praksi.
- Moguće je da se radi i samo dva dana, ali za pola plate, na šta, naravno, niko ne bi pristao. Radnici rade na sat i što više rade, imaju veću platu. Naravno, ako neko ima manje posla, može se desiti da radi četiri, tri ili dva dana, ali to nije koncept koji je održiv - rekao je Trivić.
Predsjednica Saveza sindikata Srpske Ranka Mišić kaže da su iskustva evropskih zemalja koje su uvele takvo radno vrijeme pozitivna.
- Iskustva pokazuju da je tada produktivnost veća i da su radnici zadovoljniji, te da je to korisno i za poslodavca, koji ima zadovoljnijeg i produktivnijeg radnika, ali i za samog radnika koji ima više vremena da se posveti sebi i porodici - rekla je Mišićeva.
Dodala je da se samim tim smanjuje i stres.
- Trebalo bi o tome razmisliti i napraviti dobru analizu, pa vidjeti šta se dobija, a šta gubi. Kada bih lično odlučivala o tome, sigurno da bih dala glas da se radna sedmica skrati sa pet na četiri radna dana, ali da ne dolazi do smanjenja plata - rekla je Mišićeva. Međutim, podsjeća da je kod nas problematično i uvođenje neradne nedjelje.
- Imamo problem da uvedemo neradnu nedelju za trgovce i otpor poslodavaca je ogroman, a u većini evropskih zemalja je potpuno normalno da se ne radi nedjeljom - kazala je Mišićeva.
Banjalučanka Ana Savić nada se da će i kod nas zaživjeti inicijativa o četvorodnevnoj radnoj sedmici.
- Čak bi mi bilo prihvatljivo da tokom ta četiri dana radim i prekovremeno, ako treba. To bi bio kao neki balans, jer ovako mi se čini da sve vrijeme samo idem na posao, a da ne pričam o obavezama koje ne mogu da uradim tokom radnog vremena. Bilo bi to višestruko korisno za sve - rekla je Savićeva.
Posao od kuće
Saša Trivić kaže da ni rad od kuće, koji je bio naročito aktuelan tokom pandemije virusa korona, nije ispunio očekivanja.
- Firme u kojima zaposleni rade od kuće imaju probleme, jer se radnici ne druže sa drugim ljudima, pa postanu asocijalni. Osim toga, nisu produktivni i nema kreativne saradnje između njih - rekao je Trivić.
Piše: Jana Kezić