Loš odnos broja penzionera i radnika u Srpskoj

16.01.2020. 10:12
0
IZVOR: Fena

Odnos broja penzionera i zaposlenih u Republici Srpskoj (RS) iznosi 1:1,19 - potvrdio je direktor Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja Mladen Milić.

Taj omjer je, kaže, 2013. godine bio 1:1,12, dok je u prošloj godini nastavljen pozitivan trend rasta broja zaposlenih u odnosu na broj onih koji primaju penziju.

-Naravno, to je još uvijek mali iznos, ali Vlada čini određene korake da se osigura povoljan ambijent za zapošljavanje novih radnika, odnosno osiguranika – rekao je Milić novinarima u Banjoj Luci.

Stručnjaci tvrde da za optimalno funkcionisanje penzijskog sistema odnos broja penzionera i zaposlenih treba da bude najmanje 1:3.

Milić kaže da je nastavljeno poboljšanje strukture prava na starosnu penziju i trenutno iznosi oko 58 posto, a smanjuje se broj korisnika prava na porodičnu i invalidsku penziju.

-Nažalost, još uvijek imamo relativno visok procenat korisnika prava na porodičnu penziju, što je posljedica proteklog rata – rekao je on.

Takođe, i dalje je negativan trend kada su u pitanju bolesti koje uzrokuju trajni gubitak radne sposobnosti, a kancerogena oboljenja (28 posto) su se lani znatno izdvojila u odnosu na ostale bolesti.

Na drugom mjestu su psihosomatska oboljenja (22 posto), a na trećem kardiovaskularne bolesti (16 posto), koje su nekada bile osnovni razlog za gubitak radne sposbnosti i odlazak u invalidsku penziju.

U decembru je bilo 267.479 korisnika penzionog prava, od čega je 216.824 u Republici Srpskoj, a van nje 50.655.

Od uplate doprinosa prikupi se mjesečno oko 80 posto potrebnih sredstava za isplatu penzija, a ostatak neophodan za isplatu penzija uplaćuje se iz budžeta Republike Srpske.

Komentari 0
Povezane vijesti
Danas isplata februarskih penzija u Srpskoj Danas isplata februarskih penzija u Srpskoj
Prijava penzionera za subvencionisano korištenje banja do 12. marta Prijava penzionera za subvencionisano korištenje banja do 12. marta
Građani koji primaju i našu i stranu penziju moraju da plate da bi se liječili Građani koji primaju i našu i stranu penziju moraju da plate da bi se liječili
Najčitanije
  • Život i smrt vladike Varnave Nastića (1914-1964): Episkop koji je odbio Pavelića
    7h 1m
    4
  • Istočno Sarajevo: Pronađen kokain, jedno lice lišeno slobode
    20h 1m
    2
  • Na današnji dan rođena baka Rosa Končar
    11h 18m
    2
  • U četvrtak otvaranje Parka velikana srpskog zdravstva u Istočnom Sarajevu
    14h 16m
    3
  • Otvorene nove prostorije Komunalnog preduzeća "Rad"
    12h 57m
    0