Trnovo mora biti opomena srpskom narodu koju nikada ne smijemo zaboraviti, a uspomenu na žrtve strašnog zločina moramo da čuvamo u sjećanju, jer nas zlo, kako se pokazalo, uvijek vreba, rekao je predsjednik Skupštine grada Istočno Sarajevo Miroslav Lučić.
On je dodao da je u Trnovo došao da se pokloni srpskim žrtvama, novomučenicima, koji su stradali u strašnim mukama koje su im, kako je istakao, nanijele njihove komšije koje nikada nisu odgovarale za svoja zlodjela.
Lučić je rekao da i danas imamo priliku da vidimo kako se uništavaju pravoslavna groblja, crkve i srpske svetinje, te podsjetio da je u Trnovu 1992. godine ubijen i pravoslavni sveštenik.
- Kao bivši borac danas moram i da iskažem nezadovoljstvo statusom boračkih kategorija stanovništva, jer ova država nije našla za shodno da ni više od dvije decenije nakon završetka rata na odgovarajući način riješi status porodica poginulih i ratnih vojnih invalida, a posebno demobilisanih boraca, od kojih je čak 10.000 još na evidenciji biroa za zapošljavanje, dok je više od 1.600 djece poginulih boraca nezaposleno - naglasio je Lučić.
Lučić je rekao da je to sramota svih onih koji se predstavljaju zaštitnicima Republike Srpske.
- Ovih dana suočavamo se sa masovnim buntom boraca, jer im ova država, za koju su se borili, za koju su dali svoju mladost i dio života, ne uzvraća na pravi način. Podržavam njihova nastojanja da se izbore za svoja prava i želim da istraju u tome - poručio je Lučić.
Lučić je naglasio da Republika Srpska neće imati budućnost sve dok borci i boračke kategorije budu gurnuti u zapećak, a neborci, pozadinci i oni koji ne znaju šta se desilo ni u Trnovu ni na drugim ratištima, rukovode, određuju zakone i odlučuju o statusima boraca.
- To više ne može tako, to se mora mijenjati, jer će Republika Srpska, u supotnom, zamrijeti, čemu svjedoči i masovno iseljavanje stanovništva iz opštine Trnovo. Moramo sačuvati sve srpske teritorije i stanovništvo na tim teritorijama - kategoričan je Lučić.
Liturgijom u Hramu Svetog Đorđa, polaganjem cvijeća kod spomen obilježja u Trnovu i na Rogoju danas je obilježeno 28 godina od stravičnog zločina koji su muslimansko-hrvatske formacije počinile nad srpskim stanovništvom u tom mjestu.
U napadu muslimanskih formacija na Trnovo u julu 1992. godine na najsvirepiji način ubijena su 124 civila, a tijela njih 11 još nisu pronađena.
Među nastradalima je bilo 48 žena i četvoro djece, od kojih je najmlađi Milun Tešanović imao samo 15 mjeseci.
Na veliki pravoslavni praznik Ognjenu Mariju, koji Srbi obilježavaju 30. jula, zvjerski je mučen i ubijen sveštenik trnovskog hrama Nedeljko Popović, a crkva je zapaljena.