Obilježavanje manifestacije „4. avgust - da se ne zaboravi“, koju organizuje Mjesna boračka organizacija Vojkovića, Grlice i Krupca počelo je danas služenjem liturgije i prastosa u Hramu Svetog sveštenomučenika Petra Dabrobosanskog u Vojkovićima i tradicionalnim „Maršom odbrane Vojkovići – Ilinjača“.
Predsjednik Predsjedništva Opštinske boračke organizacije „Ilidžanski borac“ i predsjednih Organizacionog odbora ove manifestacija Saša Škobo istakao je da ova manifestacija traje već godinama sa jednim ciljem - odavanja počasti 216 poginulih boraca, čija su imena upisana u spomen-kapeli u Vojkovićima.
On je podsjetio i na program manifestacije „4. avgust - da se ne zaboravi“.
- Osim sportskih događaja, imamo i značajnu akciju dobrovoljnog darivanja krvi, u saradnji sa Udruženjem dobrovoljnih davalaca krvi Sarajevsko-romanijske regije, 1. avgusta u Osnovnoj školi „Aleksa Šantić“. Pozivam sve koji su u mogućnosti da dođu i podrže akciju – poručio je on.
U napadu 4. avgusta je, kako kaže Škobo, poginulo sedam boraca, a 14 je ranjeno, dok je u sklopu Druge sarajevske brigade i policije poginulo 216 boraca, od toga i 50 iz Trnova, priključenih ovoh brigadi.
Načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović istakao je da je ova opština generalni pokrovitelj svih manifestacija iz oblasti sjećanja na Odbrambeno-otadžbinski rat.
Kako kaže, usponom na Ilinjaču i podizanjem zastave, odaje se počast onima koji su dali živote za Republiku Srpsku.
- Ilidža je dala preko 1.000 boraca za stvaranje Srpske i žrtva ovih ljudi ne smije biti zaboravljena. Takođe, njihove porodice ne smiju biti zaboravljene i ne smije ostati samo na priči. Cijela Republika Srpska i zvaničnici, svi nivoi vlasti mora da ispune sve obaveze kada su ove porodice u pitanju – rekao je Božović.
Prema njegovim riječima, najvažnije je da mlađe generacije znaju šta e dešavalo na sarajevskom ratištu jer je, kako objašnjava, mnogo datuma koji prolaze neopaženo.
- Svi treba da znaju da ovaj ovdje narod i Sarajevsko-romanijski korpus Vojske Republike Srpske, na potezu koji je imao zonu odgovornosti Druge sarajevske brigade, nije nikoga napadao, nego branio svoja ognjišta. To moramo da prenesemo svojoj djeci i da pokušamo da sve ono šro se dogodilo dobro zapamtimo, a da osiguramo mir i u njemu živimo – poručio je on.
Foto: katera.news
Goran Šehovac, koordinator boračkih organizacija Sarajevsko-romanijske regije i član Predsjedništva boračke organizacije Srpske, istakao je da je ovo jedan od bitnijih dana za opštinu Istočna Ilidža, ali i za Srpsko Sarajevo.
- Naš današnji cilj nije da ikoga provociramo, nego da izađemo na Ilinjaču, stratešku tačku odbrane ovog kraja – rekao je on.
Prema njegovim riječima, da je takozvana Armija BiH zauzela ovu teritoriju, rat bi otišao u skroz drugom smjeru.
- Ponosan sam što Boračka organizacija „Ilidžanski borac“ na ovaj način obilježava i gaji kulturu sjećanja – poručio je on, ističući da je zadovoljan odzivom.
Sveštenik Čedo Đureinović poželio je svima sreću u, kako kaže, maršu mira i da Bog bude sa svima.
- Da se u što većem broju svake godine okupljamo i da nikad ne zaboravimo šta se dešavalo na ovaj veliki dan. Neka Gospod da svima zdravlja i blagoslova svoga – poručio je on.
Četvrtog avgusta 1992. godine u ranim jutarnjim časovima počeo je napad na Vojkoviće, Grlicu i Krupac, a samo zahvaljujući herojskoj borbi stanovnika ovih naselja spriječena je namjera neprijateljskih snaga da zauzmu Ilidžu i krenu prema Palama.
Tokom borbi koje su vođene 4. avgusta poginulo je sedam, a teško ranjeno 14 pripadnika Druge sarajevske brigade, dok je u toku Odbrambeno-otadžbinskog rata na ovom području ukupno stradalo 217 boraca.
Za odbranu vjekovne srpske zemlje i naroda svoje živote je dalo sedam srpskih junaka: Beribaka Tihomir, Božović Mirko, Krstović Momčilo, Mijović Mirko, Ninković Radivoje, Simanić Vasilije i Šehovac Milinko.
Svjedoci tih dešavanja jednodušni su u ocjeni da je riječ o herojskoj odbrani srpskih naselja i stanovništva tadašnjeg Srpskog Sarajeva.
„Marš odbrane Vojkovići – Ilinjača“ izraz je želje da se pokaže da su srpski borci i srpsko stanovništvo samo branili svoje domove i porodice kako ne bi postali žrtve muslimanskih oružanih snaga, kao i prilika da se mladima prenese istina o istorijskim danima 1992. godine.