Član Planinarskog društva "Trebević" iz Istočnog Sarajeva Igor Milošev bio je dio planinarske ekspedicije, koja je uz Damira Lukšića, Jasmina Čolakovića i Benjamina Jusića pristupila Lenjinovom vrhu na Pamiru, granici Kirgistana i Tadžikistana.
Organizator ove četvoročlane planinarske ekspedicije je bio Planinarski klub "Nomadi" iz Sarajeva, a na put prema Kirgistanu, planinari iz Sarajeva i Istočnog Sarajeva krenuli su 24. jula letom preko Istanbula, Biškeka do grada Oš.
Milošev u razgovoru za portal Katera kaže da su iz grada Oš kombi prevozom putovanje nastavili do baznog kampa na 3650 metara nadmorske visine, a samo to putovanje trajalo je šest časova.
- Od baznog kampa kreće naša aklimatizacija i pripreme za uspon. Prvo smo peli Petrovski vrh na 4.825 m.n.v., a zatim smo imali dan odmora u baznom kampu, nakon čega smo krenuli prema "kampu 1" na 4.400 m.n.v. - kaže nam Milošev.
Narednog dana, planinari su izvršili uspon na Juhin vrh od 5.130 m.n.v., odmorili sljedeći dan u baznom kampu i spremali se za planinarenje preko glečera prema narednom kampu, na visini od 5.400 m.n.v.
- U tom kampu smo proveli dvije noći i nastavili uspon ka "kampu 3" na 6.100 metara nadmorske visine, te se vratili sve do baznog kampa kako bismo odmorili nekoliko dana i sačekali povoljne vremenske uslove za izlazak na sami vrh - ističe Milošev.
Nakon što su se stvorili bolji vremenski uslovi, Milošev i kolege planinari su krenuli na novi uspon, preko tri kampa.
Foto: Ustupljena fotografija/I.Milošev
- U toku noći, oko 2.30 časova iza ponoći, iz "kampa 3", Damir Lukšić i ja krećemo na završni uspon prema Lenjinovom vrhu na 7.134 metra nadmorske visine, kojem pristupamo oko 14.00 časova po lokalnom vremenu, nakon 12 časova hoda - ističe Milošev i dodaje da su druga dvojica planinara odustala od pohoda zbog zdravstvenih problema.
Povratak sa vrha bio je znatno kraći, nakon četiri sada spuštanja, vraćaju se u kamp na 6.100 metara nadmorske visine, u kojem su prenoćili i sutradan se vratili preko glečera do baznog kampa.
- Na planini smo proveli 18 dana pripremajući se za izlazak na vrh i pri tom smo prešli oko 150 kilometara, te ispeli preko 10.000 metara visinske razlike - ističe Milošev.
On kaže da Lenjinov vrh sa svojih 7.134 metra nadmorske visine je jedan od pet najviših vrhova u bivšem Sovjetskom savezu, za koje se, ako se pristupi na svih pet vrhova, dobija priznanje "Snježni leopard".
Ovo priznanje su još šezdesetih godina prošlog vijeka ustanovili sovjetski alpinisti.
Foto: Ustupljene fotografije/I.Milošev