Profesor sociologije Biljana Milošević Šošo izjavila je Srni da je pohvalno što je u Republici Srspkoj formiran Registar lica pravosnažno osuđenih za seksualne zloupotrebe i iskorištavanje djece, jer je riječ o najosjetljivijoj populaciji koje su žrtve patološkog čina.
Miloševićeva smatra da treba podržati svaku mjeru koja se preduzme s ciljem sprečavanja pojava seksualnog zlostavljanja djece, te da treba voditi računa o traumama koje usljed nasilničkog čina ostaju djeci.
- Pretpostavljam da se samo oni koji imaju podršku porodice i vaspitno-obrazovnih institucija usuđuju prijaviti kao žrtve - rekla je Miloševićeva.
Prema njenim riječima, broj žrtava seksualnog nasilja prema djeci, ali i odraslim osobama, pogotovo ženama, sigurno je i veći, jer se žrtve zbog normi i stavova okruženja često ne usuđuju i plaše prijaviti nasilni čin.
Ona je rekla da su validni i pohvalni podaci da je u Republici Srpskoj sa populacijom od 1.170.342 stanovnika prema posljednjem popisu, lani evidentirano šest silovanja od ukupno 86 krivičnih djela polnog integriteta, te krivičnih djela seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece, dok su podaci za 2019. godinu pokazali da u EU na milion stanovnika bude oko 300 silovanja.
Miloševićeva je rekla da nisu rijetke i zloupotrebe kada je riječ o prijavama seksualnog nasilja, kao i da su za takve stvari propisane jasne mjere kojima se može stati u kraj ovakvoj problematici.
Izvršni direktor banjalučke Fondacije "Udružene žene" Gorica Ivić izjavila je Srni da je manja opredijeljenost žrtava da prijave seksualno nasilje, kao i da se nasilje često ne prijavi odmah, što otežava procesuiranje djela i sankcionisanje počinioca.
Ivićeva je rekla da je Fondacija 2021. godine provela onlajn anketu o opšem informisanju o seksualnom nasilju i uznemiravanju u javnom prostoru na uzorku od 494 ispitanika, od čega 490 žena i četiri muškarca.
- Rezultati ankete pokazali su da je 70 odsto ispitanika izjavilo da je bilo izloženo seksualnom uznemiravanju u javnom prostoru, dok se samo 21 odsto ispitanika obratilo za pomoć nekoj od relevantnih institucija ili bliskih osoba. Od tog broja, 11 odsto ispitanika je prijavilo djelo policiji - istakla je Ivićeva.
Govoreći o seksualnom nasilju nad djecom, Ivićeva je naglasila da je društvo osjetljivije na ovu problematiku, nego kada je riječ o odraslim osobama.
Prema njenim riječima, veći je broj evidentiranih djela seksualnog nasilja nad djecom zbog reakcije roditelja, prosvjetnih i socijalnih radnika, te drugih stručnjaka koji prijave te slučajeve.
Ivićeva kaže da kada su žene žrtve, vrlo često se stvore predrasude da su na neki način same doprinijele izvršenju i da su mogle izbjeći seksualni napad.
- Trebamo ostati posebno osjetljivi na seksualno nasilje nad djecom, ali se isto tako trebamo zapitati zašto nismo osjetljivi na seksualno nasilje nad ženama i djevojkama, koje se najčešće pojavljuju kao žrtve - zaključila je Ivićeva.
Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske evidentiralo je prošle godine ukupno 60 krivičnih djela seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, rekla je Srni načelnik Odjeljenja za odnose sa javnošću MUP-a Mirna Miljanović.
MUP je lani evidentirao i 26 krivičnih djela protiv polnog integriteta, i to šest silovanja, 15 polnog uznemiravanja, dva krivična djela obljube nad nemoćnim licem, dva navođenja na prostituciju i jedno krivično djelo polna ucjena.
Dakle, u Srpskoj sa populacijom od 1.170.342 stanovnika prema posljednjem popisu, evidentirano je ukupno 86 krivičnih djela protiv polnog integriteta, te krivičnih djela seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta. Iz MUP-a su naglasili da su sva ova krivična djela rasvijetljena.
Prema podacima Evrostata, u EU u 2019. godini 55 od 100.000 žena bile su žrtve seksualnog napada, a 28 od 100.000 žena bile su žrtve silovanja. Stope su bile znatno niže za muškarce, 10 na 100.000 muškaraca su bili žrtve seksualnog napada i tri od 100.000 silovanja.
Demograf Stevo Pašalić izjavio je Srni da je Republika Srpska tradicionalno društvo koje drži do vrijednosti porodice i braka, te da su krivična djela protiv polnog identiteta i dalje zastupljena u minimalnom procentu.
Pašalić je rekao da je Republika Srpska, posmatrajući razvoj stanovništva i demografije, daleko pozitivnija nego zapadne i zemlje EU.