Miroslav Divčić od drveta pravi skulpture životinja

31.05.2021. 18:54
0
IZVOR: Katera

Miroslav Divčić iz Sokoca bavi se zanimljivim hobijem, a odnosi se na izradu drvenih skulptura i suvenira, za šta najčešće koristi motornu testeru i standardni stolarski alat.

Njegova najpoznatija skulptura je svakako skulptura medvjeda i mečeta, koja danas krasi dvorište i predstavlja svojevrsni simbol Planinarskog doma „Crvene stijene“, koji je omiljeno okupljalište planinara koji pohode vrhove Romanije.

Među Miroslavljevim dosadašnjim radovima nalaze i skulpture orla i ovce, koju sada trenutno po prvi put radi za potrebe jednog restorana na Sokocu, a u planu ima i izradu skulpture vuka za jedno spasilačko društvo iz Foče.

Slika

Skulptura medvjeda ispred PD "Crvene stijene"

- Stolarstvo i zapravo potreba za ovakvim hobijem predstavlja, zapravo, moj dar iz djetinjstva, jer sam oduvijek volio nešto da crtam, pravim i stvaram i radim sa drvetom. Napravio sam mnogo predmeta od drveta poput ljuljaški, dječijih igračaka, ali nikad do sada nisam napravio neku skulpturu životinje poput medvjeda – kaže Divčić u razgovoru za portal Katera.

Divčić ističe da je ideja za izradom ovakvih skulptura je nastala nakon njegovog putovanja u Rusiju, gdje je u jednom gradu imao priliku vidjeti slične izrade od drveta, što je pokušao primijeniti kod kuće.

- Prvo sam počeo sa izradom skulpture mečeta, pa kad sam vidio da to mogu uraditi, nabavio sam veći komad drveta i napravio nešto što danas predstavlja, pa sigurno mogu reći, zaštitni simbol planinarskog doma – kaže Divčić.

On kaže da je najčešće svoje proizvode radi od drveta bijelog hrasta, javora ili trešnje, te da je to drvo koje ima najduži vijek trajanja kad se radi o izradi predmeta od istog.

Slika

Skulptura orla 

- Proces izrade izgleda tako što kredom ili sprejem na drvetu nacrtam linije kuda treba sjeći, zatim nakon grubih radova većom, pa zatim manjom motornom testerom, nastavim raditi uz pomoć dlijeta i drugog tesarskog alata za ručnu obradu drveta, do finalnih radova sa brusilicom – kaže Divčić.

Divčić ističe da je potrebno veliko znanje prije pristupa samoj izradi predmeta od drveta, posebno je potrebno znati dobro rukovati motornom testerom, koja služi za veće i grube radove.

Dodaje da na kraju samog procesa se pristupa farbanju skulptura ovih životinja u onu boju koja je karakteristična za tu životinju, te zatim nanošenje zaštitnog laka kako bi skulptura izdržala različite temperaturne razlike i vremenske neprilike, koje su karakteristične za Sarajevsko-romanijski kraj.

  • Slika
  • Slika

 

Komentari 0
Povezane vijesti
Zosim, svetogorski monah sa Romanije Zosim, svetogorski monah sa Romanije
Na proljećnom pohodu Romaniji oko 250 planinara iz Srpske i Srbije Na proljećnom pohodu Romaniji oko 250 planinara iz Srpske i Srbije
Aktivni vikend na Sokocu i Romaniji jedna od novih turističkih ponuda Aktivni vikend na Sokocu i Romaniji jedna od novih turističkih ponuda
Najčitanije
  • Pronađeno beživotno tijelo muškarca
    19h 37m
    0
  • Paljanin uhapšen nakon što je pucao iz vatrenog oružja
    19h 15m
    0
  • Policajcima isplaćene plate, nekima veće i za 800 KM
    14h 56m
    8
  • Avioni NATO-a ubili pacijente u bolnici "Dr Dragiša Mišović"
    21h 5m
    0
  • Pažnja: Natpis „21.maj 2025. i kill“ na školskoj klupi u OŠ „Sveti Sava“
    8h 34m
    0