Mojsilović: "Sloga" čuva srpsku kulturu u Sarajevu

22.12.2023. 10:15
0
IZVOR: srna.rs

Dirigent Srpskog pjevačkog društva "Sloga" iz Sarajeva Stefan Mojsilović ističe da je cilj djelovanja ovog društva očuvanje kulture, identiteta i sjećanja na Srbe koji su izgradili ovaj grad i "Slogu", napominjući da je 2023. godina za njih bila izazovna, ali i uspješna.

- Taj kontinuitet da smo jedini hor u Sarajevu, a i u Federaciji BiH, koji nosi srpsko ime i koji je nastavio tradiciju velikog hora Srpskog pjevačkog društva `Sloga` je, u stvari, nešto što nas vuče naprijed, što nas održava u Sabornoj crkvi i Mitropoliji /dabrobosanskoj/. Teško je naći motiv u ovakvom društvu za rad u horu, a ta duga tradicija nas obavezuje da još više radimo - navodi Mojsilović u intervjuu Srni.

Mojsilović napominje da je ovo bila naporna godina sa mnogo koncerata i liturgija, koje su ostavile veliki trag i u horu i kod horista.

- Nakon korone i drugih usporavanja u kulturi uopšte, možemo reći da smo napredovali u članstvu i aktivnostima - kaže Mojsilović i napominje da su ove godine organizovali peti festival "Dani `Sloge`".

On naglašava da su ponosni zbog organizacije festivala i napominje da je nastupilo više horova. Koncert je održan u Sabornoj crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Sarajevu, nakon čega je služena liturgija povodom obnovljenja unutrašnjosti hrama.

- Saborna crkva se obnavlja više od 20 godina nakon rata, tako da smo mi uklopili i naš festival u tu proslavu obnove. Naš hor, koji se obnovio i povećao, pokazao je ozbiljnost nastupa, a publika i stručna javnost je izuzetno zadovoljna. Uz veću finansijsku podršku bilo bi to mnogo bolje, ali u ovim okolnostima u kojima se nalazimo, zadovoljni smo - navodi Mojsilović.

On napominje da je izazov zadržati članstvo, te da trenutno "Sloga" broji oko 40 članova.

- Zadržati članstvo, kvalitet i onaj kontinuitet `Sloge`, koja ima već vijek i više, predstavlja najveći izazov kako za mene kao dirigenta, tako i za pjevače. Njih privlači kvalitetan repertoar koji izvodimo i nastupi, ali prvenstveno liturgija i duhovnost, koja ih veže za hor, a nakon toga i druženja i putovanja. Liturgiju moramo da naglasimo jer sabira i okuplja `Slogu` i održala ju je svih ovih godina - ističe Mojsilović.

Hor je većinom amaterski. Njegovi članovi su učenici Srednje muzičke škole, studenti Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu, ali i ljubitelji dobrog pjevanja koji nisu išli u muzičke škole, već su kroz hor naučili mnogo i poboljšali sluh i glas.

- Hor možemo da svrstamo u obrazovnu muzičku instituciju, pored ovih klasičnih muzičkih škola. Mi smo članovi Srpske horske asocijacije, čije je sjedište u Somboru i koja sarađuje sa evropskim i svjetskim horskim asocijacijama i sa njima pravi festivale - napominje Mojislović.

Prema njegovim riječima, audicija za nove članove otvorena je tokom cijele godine.

- Mi smo zadovoljni članstvom i repretoarom koji je, uglavnom, crkvena horska muzika koju izvodimo na liturgijama. Tu je i repertoar horske rodoljubive, patriotske muzike i kompozicija koje su za današnju publiku i ovo vrijeme prijemčive. Sa druge strane, imamo zadatak da mi oblikujemo ukus publike. Mi, svi muzičari, umjetnici, postavljamo ono što će publika kasnije da traži - ukazuje Mojsilović.

On podsjeća da "Sloga" ima podršku Njegovog visokopreosveštenstva mitropolita dabrobosanskog Hrizostoma i Mitropolije, koja je njihov osnivač i čuvar svih ovih godina.

Mojsilović navodi da "Sloga" ima i veliku pomoć institucija u gradovima Istočno Sarajevo i Sarajevo, te da, zavisno od konkursa i grantova za koje aplicira i kvaliteta programa koji nudi, Društvo dobija sredstva, ali nema stalni budžet.

Društvo za probe koristi prostorije u Domu Svete Tekle u Staroj crkvi na Baščaršiji, a zbog tehničkih razloga trenutno se sastaju u prostoru Pravoslavnog centra za mlade "Sveti Petar Dabrobosanski" u Istočnom Sarajevu, dok stalnih prostorija nemaju.

Mojsilović dodaje da su tražili rješenje, ali da još nisu dobili konkretne i trajne odgovore.

- Naša zgrada `Sloge`, koja je u Sarajevu oduzeta nakon Drugog svjetskog rata, u procesu je restitucije zakona da se vrati pravim vlasnicima. To je sada poznati klub `Sloga`, gdje druga udruženja imaju svoje prostorije, a mi nemamo, iako je to izvorna zgrada Srpskog pjevačkog društva `Sloga` i odatle taj naziv i popularnost te zgrade - podsjeća Mojsilović.

On kaže da je prošlo više od 70 godina od kada su sva nacionalna društva ukinuta, pa je i "Slogina" imovina prešla u državne ruke nakon Drugog svjetskog rata.

Mojsilović najavljuje da će u narednom periodu hor pjevati na liturgijama i svečanim akademijama tokom božićnih i svetosavskih, te drugih praznika u Sarajevu.

- Na taj način narod ćemo zadržati kroz kulturne i duhovne vrijednosti, što će im dati nadu da postoji još neko u Sarajevu ko će uz njih održati srpsko ime i kulturu, osim Crkve, koja je stub i nosilac. Želimo da zajedničkim snagama održimo kulturu, identitet i sjećanje na Srbe koji su izgradili Sarajevo i `Slogu` i na taj način im se odužimo i nastavimo njihov put - poručuje Mojsilović za Srnu.

Piše: Vesna Avramović

Komentari 0
Povezane vijesti
Humanitarni koncert sjećanja na upokojene članove SPD „Sloga“ Humanitarni koncert sjećanja na upokojene članove SPD „Sloga“
„Dani Sloge“ u Istočnom Sarajevu i Sarajevu od 24. do 27. novembra „Dani Sloge“ u Istočnom Sarajevu i Sarajevu od 24. do 27. novembra
Audicija za hor Srpskog pjevačkog društva „Sloga“ Audicija za hor Srpskog pjevačkog društva „Sloga“
Najčitanije
  • Danas slavimo Svetog Nektarija Eginskog
    19h 1m
    0
  • Zemljoradnik s ratnim ordenjem svirao klarinet
    17h 12m
    1
  • Snijeg izazvao probleme na Sokocu: Bez struje i vode u pojedinim dijelovima opštine
    18h 46m
    1
  • Preminuo Dragan Marković Palma
    7h 43m
    0
  • Održan zajednički sastanak o klizištu na Trebeviću
    8h 8m
    1