Mršava ponuda automobila, potražnja nikad veća

18.04.2022. 12:25
0
IZVOR: nezavisne.com

Tržište automobila u BiH polako se oporavlja, o čemi govori i najnoviji podatak da je u prva tri mjeseca ove godine uvezeno više od 900 polovnih vozila više nego lani u istom periodu, dok stučnjaci iz ove oblasti ističu se nikada nije više tražilo, a manje nudilo auta.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u prva tri mjeseca prošle godine je uvezeno ukupno 11.719 auta, od čega 1.954 nova i 9.765 polovnih.

- U prva tri mjeseca ove godine uvezeno ih je 12.511, od kojih su 10.680 polovna i 1.831 novo - podatak je UIO BiH, koji pokazuje da je došlo do porasta uvoza polovnih, ali i do pada uvoza novih četvorotočkaša.

Prema njihovima podacima, u 2021. godini ukupno su uvezena 54.822 automobila, od čega 7.424 nova i 47.398 polovnih.

Prema podacima UIO BiH, za tri mjeseci ove godine uvezena su četiri električna automobila.

- Najskuplji je bio Porsche Taycan GTS vrijedan 189.997 KM. Kada je riječ o zemljama iz kojih BiH najčešće uvozi električna vozila, prednjači Njemačka, slijedi Francuska - kazali su iz UIO BiH.

Podaci pokazuju da je lani u BiH uvezeno 49, a godinu ranije 11 električnih automobila.

Haris Muratović, predsjednik Udruženja ovlaštenih zastupnika i trgovaca automobilima pri Privrednoj komori FBiH, kazao je za "Nezavisne novine" da ne čudi da je došlo do pada uvoza novih auta, upravo zbog pada proizvodnje.

- Nedostatak je polupovodnika na tržištu, a sada je manjak kablova koji se proizvode mahom u Ukrajini i Rusiji - kazao je Muratović i ističe da je generalno manji broj proizvedenih auta u svijetu, a samim tim je manji broj isporuka zbog kašnjenja u proizvodnji.

- Broj uvezenih polovnih vozila u odnosu na prošlu godinu je povećan, što je i prirodno nakon pandemije, tako da je bilo realno očekivati da se tržište polovnih automobila oporavlja - pojasnio je Muratović.

Prema njegovim riječima, na našem tržištu nikada se nije više tražilo, a manje nudilo, što znači da se bilježi nedostatak ne samo polovnih, nego i novih auta širom Evrope.

Na auto-placu "Auto-park" iz Banjaluke kazali su da se bilježi povećano interesovanje za polovnim autima.

- Na tržištu se osjeti manjak novih, ali i polovnih auta, što će se direktno odraziti i kod nas, tako da nas u narednom periodu očekuju i veće cijene polovnjaka - kazali su iz "Auto-parka".

Iz Auto-moto centara "Viba" Tuzla, koji se bavi samo prodajom novih četvorotočkaša, ističu da se kod njih u ovoj godini osjeti pad prodaje vozila.

 

- Manjak je vozila na svjetskom tržištu zbog smanjene proizvodnje, što se održava i na naše tržište, gdje se bilježi manja ponuda novih vozila - rekli su iz ovog centra.

Komentari 0
Povezane vijesti
Kvadrat u BiH ide i do 12.000 KM Kvadrat u BiH ide i do 12.000 KM
Vozači odlaze čim ispeku zanat Vozači odlaze čim ispeku zanat
Gužve na graničnim prelazima ne jenjavaju Gužve na graničnim prelazima ne jenjavaju
Najčitanije
  • Smrtno stradalo lice u Sokocu
    1h 56m
    0
  • Saša Zoranović - Kvrguša koja ga je odvela među top 10 kuvara svijeta
    21h 7m
    1
  • Diana Budisavljević - Srpski anđeo
    8h 36m
    0
  • Nezamislivo ukusan: Recept za posnu pitu
    20h 15m
    1
  • Godina dana od nestanka Alije Selimbašića iz Sokoca
    22h 49m
    6