Svijet muzike je čaroban, a ako je muzika životni poziv, magija nikada ne prestaje.
Muzika je univerzalni jezik kojim pišu, slikaju i govore učenici i profesori Srednje muzičke škole u Istočnoj Ilidži.
Dobrodošli u čarobni svijet muzike, otpočela je razgovor za portal „Katera“ Branka Kovačević, direktor JU Srednjoškolskog centra '' Istočna Ilidža''.
- Srednja muzička škola, odnosno struka kultura i umjetnost je, od školske 1996/1997. godine, jedna je od četiri struke u ovom srednjoškolskom centru. U školi postoje dva smjera: muzički saradnik-teoretičar i muzički izvođač sa odsjecima: solo pjevanje, klavir, harmonika, gitara, violina i flauta – rekla je ona.
Naša sagovornica objašnjava da Srednja muzička škola godišnje upisuje jedno odjeljenje u kojem su kombinovana dva smjera/zanimanja: muzički saradnik- teoretičar i muzički izvođač, te da odjeljenje prvog razreda godišnje upiše desetak učenika.
- Budući da je naša škola jedina srednja muzička škola u regiji i šire, u nju se upisuju i učenici iz drugih opština i gradova Republike Srpske i Kantona Sarajevo – dodala je ona.
Foto: Ustupljena fotografija
Prema njenim riječima, ova škola, i pored toga što je jedina srednja muzička škola u regiji i šire, radi u otežanim uslovima rada.
- Sa najviše teškoća nastava se izvodi u muzičkoj školi koja zahtjeva i posebne uslove rada, veći broj manjih učionica, kabineta, u kojima se izvodi individualna nastava, koncertnu dvoranu koju zamjenjuje školski amfiteatar, koji je usljed ratnih i poratnih dejstava, oštećen i zahtjeva renoviranje. Škola nije opremljena nastavnim sredstvima, muzičkim instrumentima, pa je potrebna nabavka klavira, harmonike i flaute – objašnjava Kovačevićeva.
Naša škola je, nastavlja ona, godinama rasla i izrasla u respektabilnu instituciju i stoga našim učenicima i profesorima, prvenstveno, treba obezbijediti optimalne uslove rada.
- Oni zaslužuju uslove kakvi postoje u drugim školama i gradovima u Republici Srpskoj, BiH, regionu i šire – rekla je Kovačevićeva, napominjući da škola, uz podršku gradske i opštinskih uprava i nevladinih organizacija, aplicira na razne projekte, s ciljem rješavanja poteškoća sa kojima se susreću u odvijanju nastavnog procesa.
Kako ističe naša sagovornica, jedan od najznačajnijih događaja za ovu školu, svakako je kupovina novog klavira.
- Novi klavir je škola prvi put kupila vlastitim finansijskim sredstvima uz finansijsku podršku opštine Istočna Ilidže. Radujemo se što je rukovodstvo ove opštine prepoznalo rad, trud i talenat profesora i učenika naše škole koji, pored značajnih učeničkih postignuća na mnogobrojnim takmičenjima, kreiraju i realizuju najkvalitetnije programe na gradskim javnim nastupima, koncertima i manifestacijama – navela je ona.
Kovačevićeva je svim zainteresovanim učenicima i njihovim roditeljima poručila da su im vrata ove škole širom otvorena.
- Dođite, pitajte, poslušajte – poručila je ona.
Razgovor smo nastavili sa Svjetlanom Maksimović, profesoricom klavira u ovoj školi.
Maksimovićeva je rekla da devet učenika pohađa Odsjek klavira, te da se časovi klavira odvijaju individualno, jedan profesor ima čas sa jednim učenikom.
- Učenici ovog smjera, svakako, imaju i opšte predmete, kao i one koji su usko vezani za glavni predmet – klavir, a to su čitanje sa lista, kamerna muzika i korepeticija, kao i teoretske predmete na kojima uče o solfeđu, harmoniji, muzičkim oblicima, istoriji muzike i umjetnosti – pojasnila je ona.
Foto: Katera
Maksimovićeva dodaje da učenici na Smjeru klavira, po planu i programu, moraju svirati kompoziciju iz baroka, cikličnu kompoziciju, više etida i komade, i to je obavezni dio nastave.
- Učenici dobijaju ocjene na indvidualnoj nastavi i na javnom izvođenju, odnosno internim časovima koji su obavezni. Svake godine, učenici naše škole, sviraju na Novogodišnjim i godišnjim koncertima i to su uvijek jako posjećene manifestacije. Takođe, organizujemo i smotre na kojima učenici pokazuju svoju tehničku spretnost – rekla je ona.
Posebno želim da istaknem, dodaje naša sagovornica, uspjehe koji naši učenici ostvaruju na međunarodnim, republičkim i državnim takmičenjima iz klavira.
- Učestvovali smo i na obaranju Ginosovog rekorda u najmnogoljudnijem sviranju klavira u Sarajevu 2017. godine. Ono što je posebno važno istaći je da na takmičenjima učenici ostvaru izvanredne rezultate, s obzirom na otežane uslove rada. U Istočnom Sarajevu ne postoji adekvatna sala u kojoj bi učenici naše škole mogli održavati koncerte i to je jedan od naših najvećih problema - navela je ona.
Moram dodati da, nastavlja, postoji izvanredna saradnja sa Osnovnom muzičkom školom u Istočnom Novom Sarajevu i Muzičkom akademijom Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
- Naša saradnja se ogleda u zajedničkim aktivnostima, uzajamnim posjetama i zajedničkim koncertima. Jedna takva saradnja se nedavno realizovala, a u goste nam je dolazio Bartolomej Stanković, profesor sa Katedre za klavir Univerziteta u Istočnom Sarajevu, koji je, na vrlo zanimljiv način govorio o muzici. Bio je to kao mali muzički vremeplov, a učenici su bili oduševljeni. Naredno gostuće predavanje održaće profesor Maja Žuža – izjavila je Maksimovićeva.
Klavir pianino/Foto: Katera
Ona je istakla da razgovor ne može završiti dok se ne zahvali rukovodstvu opštine Istočna Ilidža na podršci u kupovini novog pianina.
Katarina Knežević, učenica trećeg razreda Gimnazije i Muzičke škole, Odsjek klavir, istakla je da je nakon završene osnovne, srednja muzička škola bila sljedeći korak u njenom obrazovanju.
- Otac svira gitaru, a ja sam u zvuke klavira zaljubila još kao djevojčica - rekla je ona.
Foto: Katera
Kako ističe, o nastavku školovanja još uvijek ne razmišlja, pa ni sama ne zna šta će biti njen životni poziv.
- Uživam u školskim danima, njegujem divan odnos sa profesorima koji nastoje da nam, u ponekad nemogućim uslovima, prenesu sve svoje znanje - zaključila je ona.