Godišnjica potjerivanja Srba iz Vogošće

22.02.2024. 08:56
4
IZVOR: srna.rs

Na današnji dan prije 28 godina federalne policijske snage ušle su u Vogošću, koju je prije toga napustila srpska policija, tako da je to bila prva opština koja je prešla u nadležnost FBiH , a kompletnom operacijom rukovodio je tadašnji federalni ministar unutrašnjih poslova Avdo Hebib.

Prema istorijskim podacima i zvaničnim dokumentima, egzodus sarajevskih Srba, koju u FBiH nazivaju "mirnom reintegracijom", počeo je 17. februara 1996. godine, na pravoslavni praznik Zadušnice, jer je planirano iseljavanje Srba sa ovih područija trebalo da bude 19. marta 1996. godine.

Međutim, strani mirovnjaci iz snaga IFOR-a dijelili su letke, da je taj rok pomjeren za 23. februar, odnosno mjesec dana ranije od dogovorenog.

Osim toga što su srpski civili morali da spakuju najnužnije stvari i krenu u neizvjesnost, mnogi stanovnici Ilijaša, Grbavice, Hadžića, Vogošće i sarajevske opštine Centar krenuli su da otkopavaju posmrtne ostatke svojih pokojnika, ne želeći da muslimanski vandali skrnave grobove njihovih najmilijih.

Poseban problem predstavljala je upravo činjenica da su takozvane međunarodne institucije naglo odlučile da muslimanske vlasti preuzmu srpske opštine mjesec dana prije predviđenog roka, što je dodatno ubrzalo ionako veliku tragediju sarajevskih Srba.

Srpsko Sarajevo predstavljalo je jedinstven slučaj u bivšoj BiH po tome što se Dejtonskim sporazumom od više od 150.000 ljudi koji su odbranili svoj grad zahtijevalo da u miru pristanu na vlast ratnih protivnika.

Između dejtonskog i pariskog samita, sarajevski Srbi su referendumski odbacili diktat da moraju prihvatiti muslimansku vlast, ostati u FBiH i biti šerijatski ozakonjeni.

Međutim, pariski skup, održan 14. decembra 1995. godine, osim ceremonijalnosti i protokolarnosti, nije se ni osvrnuo na demokratski izraženu volju naroda Srpskog Sarajeva.

Međunarodna zajednica je tada saopštila da će 23. februara policija muslimansko-hrvatske federacije ući u Vogošću, Novi Grad i Centar; 29. februara u Ilijaš; 6. marta u Hadžiće; 12. marta na Ilidžu i u Trnovo; a 19. marta u Novo Sarajevo i Stari Grad.

Prema popisu iz 1991. godine, u Sarajevu je živjelo 157.000 Srba.

Komentari 4
  • Generic placeholder image
    Pero 22.02.2024. 20:17
    Da bilo ih je. Al se nigdje nisu slikali sa odrubljenim glavama, i Radovan im nije govorio da su najbolji u odsjecanju "necijih glava", ili recimo silovanju djevijcice od 9 godina.
  • Generic placeholder image
    Realista 22.02.2024. 18:06
    E moj Pero...mudzahedina nije bilo 1992 u Sarajevu...a bilo je ruskih dobrovoljaca po jevrejskom groblju...
  • Generic placeholder image
    Pero 22.02.2024. 17:13
    Pa da ne bi ostali kod Alije koji se slika sa mudzahedinima i kaze kako je to najbolja jedinica?
  • Generic placeholder image
    Realista 22.02.2024. 10:33
    Samo kod nas je moguće da "protjerani" nose namještaj ,stolariju,vozila,stoku,fabrike pa i svoje mrtve...inače protjerani su sretni ako ponesu najlon kesu.
Povezane vijesti
Zločin u Grahovištu 1992. godine Zločin u Grahovištu 1992. godine
Godišnjica upada u vojnu fabriku „Pretis“ u Vogošći Godišnjica upada u vojnu fabriku „Pretis“ u Vogošći
Kako su granate proizvedene u Vogošći završile na ukrajinskom ratištu Kako su granate proizvedene u Vogošći završile na ukrajinskom ratištu
Najčitanije
  • Raspored bogosluženja za vaskršnje praznike u Istočnom Sarajevu i Sarajevu
    3h 31m
    0
  • Sjećanje na Milomira Janjića Zeku
    2h 55m
    0
  • Fočanski svetac Budimir Sokolović - Dražin ispovjednik i Hristov mučenik
    23h 48m
    1
  • Hodočasnici iz Sokoca na Đurđevdan polaze na petnaesto poklonjenje moštima Svetog Vasilija Ostroškog
    17h 39m
    1
  • Godišnjica herojske pogibije pilota Milenka Pavlovića
    2h 49m
    0