“NATO mirotvorci” i danas odnose živote

31.08.2023. 08:29
0
IZVOR: glassrpske.com

Bombardovanje osiromašenim uranijumom, stres, nezdrava hrana prepuna opasnih pesticida i genetski prenosive bolesti samo su neki od glavnih razloga koji su Srbiju doveli na drugo mjesto na svijetu po broju umrlih od raka, odmah iza Mongolije.

Navode ovo stručnjaci i doktori analizirajući za “Glas Srpske” najnovije podatke Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) koja je uradila istraživanje koje pokazuje da u Srbiji na godišnjem nivou od raka umre 150,6 osoba na 100.000 stanovnika. Stanje je zabrinjavajuće, ističe za “Glas Srpske” v.d. direktora Kliničko-bolničkog centra u Kosovskoj Mitrovici Zlatan Elek, a iz dana u dan sve je više oboljelih od malignih bolesti.

- Svi dobro znaju da smo bombardovani osiromašenim uranijumom, od tada se 100 puta povećao broj pacijenata koji primaju onkološku terapiju. Od tada su prošle 24 godine, a i deca obolevaju od malignih bolesti. Znamo da su neke bolesti i genetski prenosive, a sada imamo situaciju da i otac i dete boluju od iste bolesti, pa je već i unuče u fazi ispitivanja da li ima malignu bolest. To su sve opipljivi i naučno dokazani podaci - rekao je Elek.

Uz to, sve manje domaće hrane i brz način života “zaslužni” su za frapantne podatke sa kojim se ljekari suočavaju svakog dana.

- To je taj nametnuti zapadnjački način života koji je uništio našu porodicu i eto nam problema. Da je kod nas u Srbiji najviše bombardovanje proizvelo negativne posledice, govori i primer iz okoline Peći, gde je 47 italijanskih vojnika dobilo leukemiju - kazao je Elek.

On je naglasio da se ne može puno uraditi na preventivi, jer je sve zatrovano.

- Ako su zagađeni vazduh i voda, ako su zagađeni svi resursi na kojima sejemo žito, teško je pričati o preventivi - rekao je Elek.

Stanje nije mnogo bolje ni u BiH koja se po broju umrlih od raka nalazi na 13. mjestu sa 127,3 umrlih na 100.000 ljudi. Jedna od osnivača banjalučkog Udruženja oboljelih od raka pluća “Diši za život” Ana Korljan Stjepanović kaže da je jedan od uzroka duvanski dim.

- Sve više se govori i o zagađenom vazduhu koji svakodnevno udišemo. Kada su karcinomi u pitanju, najčešće se ne zna tačan uzrok, znaju se oni posredni, kao što su loša ishrana, ali i slaba fizička aktivnost. Najtužnije je da sve više mladih obolijeva. Dok je nekada to bila bolest rezervisana za stariju populaciju, sada obolijeva sve više mladih, žena i nepušača - rekla je Korljan Stjepanović.

Prema njenim riječima, prognoze nisu nimalo optimistične ni za naredni period.

- Poražavajući su podaci koji pokazuju da će se u budućnosti svaka druga osoba na neki način susresti sa dijagnozom raka, da li u ranom ili kasnom stadijumu - kazala je Korljan Stjepanović.

Preventiva

Kako kaže Ana Korljan Stjepanović, važna je prevencija, a ona se zalaže i za zabranu pušenja na javnim mjestima, ali i da se ljudi što više kreću te da se promoviše i vožnja biciklom.

 - Jedini način da se rak spriječi je da se podigne svijest kod ljudi. Zato je od ključne važnosti pokrenuti nacionalne programe ranog otkrivanja raka - rekla je Korljan Stjepanović.

Piše: Miloš Vasiljević

Komentari 0
Povezane vijesti
Jak zemljotres pogodio Srbiju Jak zemljotres pogodio Srbiju
Cijela uprava ETF-a podnijela ostavku zbog pritisaka u vezi sa kopanjem litijuma Cijela uprava ETF-a podnijela ostavku zbog pritisaka u vezi sa kopanjem litijuma
Novi detalji teške saobraćajne nesreće: Tinejdžer poginuo, 36 povrijeđeno Novi detalji teške saobraćajne nesreće: Tinejdžer poginuo, 36 povrijeđeno
Najčitanije
  • Pronađen zasad marihuane u Palama (FOTO)
    4h 8m
    0
  • U Sarajevu pokrenuto klizište (FOTO)
    16h 5m
    0
  • Jak zemljotres pogodio Srbiju
    20h 37m
    0
  • Porodica nastradalih traži maksimalnu kaznu zatvora za Amira Kujovića
    22h 53m
    7
  • Uhapšeno sedam lica, sumnja se na međunarodnu trgovinu ljudima i prostituciju
    22h 16m
    0