Muškarci koji teže od žena podnose prehladu, virozu i temperaturu od 37,2 odavno su predmet ismijavanja i šala, ali ako je suditi prema istraživanju njemačkih stručnjaka, zaista je tako.
Dr. Beatrix Grubeck-Loebenstein, imunologinja na Univerzitetu u Insbruku, bavi se istraživanjem razlika u imunom sistemu među polovima. Rezultati njenih studija bez sumnje su melem za dušu muškaraca koje žene ne uzimaju ozbiljno kada je posrijedi patnja kroz koju prolaze tokom prehlade ili viroze.
-Pojednostavljeno rečeno, zbog razlika u imunosnoj reakciji na bolest muškarci se češće razbolijevaju od žena- rekla je dr. Grubeck-Loebenstein.
Da bi se uništio patogeni mikroorganizam specifične se imune stanice moraju multiplicirati milion puta. Ovdje dolaze do izražaja razlike u imunosnoj reakciji između polova: dok ženski hormon estrogen pomaže pri umnožavanju specifičnih imunosnih stanica, učinak muškoga hormona testosterona je suprotan.
I ranija su istraživanja pokazala da estrogen ima snažna antiviralna svojstva protiv HIV-a, ebole i virusa hepatitisa.
-Dakle, estrogen stimuliše imuni sistem, a testosteron ga suzbija i potiskuje- potvrđuje i dr. Marcus Altfeld, voditelj Odjeljenja za imunološka istraživanja na hamburškom Institutu Heinrich Pette, gdje istražuje biologiju humanih patogenih virusa.
-Ženski imuni sistem reaguje mnogo brže i agresivnije na patogene mikroorganizme od muškoga- objasnio je.
Istakao je i da je, što je nivo muškog hormona – testosterona viši, imuni sistem muškaraca je slabiji.
-U Kameno doba naši su preci živjeli u pećinama i bili izloženi raznim opasnostima. Svrha ženskoga imunog sistema tada je, kao i danas, bila jednaka – zaštititi nerođeno dijete i/ili novorođenče, zbog čega je ženin imuni sistem morao biti izrazito snažan- kaže dr. Altfeld, a prenosi HINA.