Мушкарци који теже од жена подносе прехладу, вирозу и температуру од 37,2 одавно су предмет исмијавања и шала, али ако је судити према истраживању њемачких стручњака, заиста је тако.
Др. Beatrix Grubeck-Loebenstein, имунологиња на Универзитету у Инсбруку, бави се истраживањем разлика у имуном систему међу половима. Резултати њених студија без сумње су мелем за душу мушкараца које жене не узимају озбиљно када је посриједи патња кроз коју пролазе током прехладе или вирозе.
-Поједностављено речено, због разлика у имуносној реакцији на болест мушкарци се чешће разболијевају од жена- рекла је др. Grubeck-Loebenstein.
Да би се уништио патогени микроорганизам специфичне се имуне станице морају мултиплицирати милион пута. Овдје долазе до изражаја разлике у имуносној реакцији између полова: док женски хормон естроген помаже при умножавању специфичних имуносних станица, учинак мушкога хормона тестостерона је супротан.
И ранија су истраживања показала да естроген има снажна антивирална својства против HIV-a, еболе и вируса хепатитиса.
-Дакле, естроген стимулише имуни систем, а тестостерон га сузбија и потискује- потврђује и др. Marcus Altfeld, водитељ Одјељења за имунолошка истраживања на хамбуршком Институту Heinrich Pette, гдје истражује биологију хуманих патогених вируса.
-Женски имуни систем реагује много брже и агресивније на патогене микроорганизме од мушкога- објаснио је.
Истакао је и да је, што је ниво мушког хормона – тестостерона виши, имуни систем мушкараца је слабији.
-У Камено доба наши су преци живјели у пећинама и били изложени разним опасностима. Сврха женскога имуног система тада је, као и данас, била једнака – заштитити нерођено дијете и/или новорођенче, због чега је женин имуни систем морао бити изразито снажан- каже др. Altfeld, а преноси HINA.