Visoke temperature i suša spalili su sve na njivama širom Srpske, a nakon kosidbe jasno je i da će sijena, koje se koristi u ishrani stoke, biti upola manje od potrebnog, zbog čega farmeri jedini izlaz vide u smanjenju broja grla.
Da je kosidba bila ispod svih očekivanja i mnogo lošija u odnosu na prethodne godine, potvrdio je predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Vladimir Usorac, koji ističe da mukama poljoprivrednika nema kraja.
- Ovo je katastrofalna godina kada je sijeno u pitanju, sve je izgorjelo, prinosi su ispod svih očekivanja. Jedino ko je požnjeo nešto pšenice, raži i tritikalea može biti nešto bezbrižniji - rekao je Usorac za “Glas Srpske”. Naglašava da stočari imaju samo jednu alternativu, a to je da smanje broj grla na farmama.
- Jedina alternativa je da smanje svoj stočni fond, nemaju puno izbora, plašim se da će se neke farme i zatvoriti kada ljudi vide da nemaju računicu. Stočna hrana je skupa, a meso i mlijeko su jeftini, nemoguće je izdržati sve to - kategoričan je Usorac.
Da su poljoprivrednici iz cijele Republike u nezavidnom položaju potvrđuje za “Glas” inženjer poljoprivrede iz Gacka Dušan Andrijašević, koji ističe da je prinos sijena podbacio ove godine u Hercegovini, ali i širom Srpske.
- Već treću godinu zaredom na području Gacka svjedoci smo nešto nižih prinosa sijena nego uobičajeno, što dodatno zabrinjava ovdašnje stočare, kojima je ta hrana osnovni način za prehranu stoke tokom zime kako bi mirni dočekali proljeće i period ispaše - kazao je Andrijašević.
Naglašava da je na nekim njivama upola manji rod, što je veliki problem za stočare.
- Prinos na prirodnim livadama i njivama bio je manji od 20 do 50 odsto u odnosu na proteklu godinu, dok je prinos onih koje su tretirane đubrivom, kao i oranica bolji, odnosno približno prošlogodišnjem prosjeku - istakao je Andrijašević.
Stočar iz Nevesinja Dragan Marković kaže da mu je za deset krava, koliko ima na svojoj farmi, neophodno najmanje 1.300 bala sijena.
- Ova godina za sve nas koji živimo od poljoprivrede najteža je kada su mnogi parametri u pitanju. Prvo, rod sijena je prepolovljen, sve je poskupjelo, a s druge strane nema značajnog povećanja kada su cijene mesa i mlijeka u pitanju. Jednostavno, na selu je uvijek bio težak život, ali čini mi se nikad kao sada - rekao je Marković za “Glas” i naglasio da je bio primoran da kupi sijeno kod komšija, koji odavno žive u inostranstvu.
Dodaje da će oni koji ne budu imali sreće da nađu od koga da ga uopšte kupe biti primorani na smanjenje broja grla.
Klimatske promjene
Dušan Andrijašević naglašava da globalne klimatske promjene dugoročno utiču i na prinos trave i sijena i u brdsko-planiskim predjelima.
- Proteklih godina nešto blaže zime i nedovoljna količina snježnog pokrivača nepovoljno utiču na početak vegetacije, jer dolazi do izmrzavanja jednogodišnjih i višegodišnjih trava, a kasnije se to odrazi i na nedovoljan vodni režim u zemljištu. Period proljeća odlikuje se neravnomjernom količinom padavina, pa je rast zelene mase usporen, a ranije počinje i sezona kosidbe, jer biljke svoju fiziološku zrelost dostižu mnogo ranije - rekao je Andrijašević.
Autor: Miloš Vasiljević