U vezi s trenutnim stanjem projekta izgradnje tunela Hranjen, prema ugovoru "Probijanje glavne i servisne cijevi i izrada primarne podgrade cestovnog tunela Hranjen", oglasili su se iz JP Autoceste FBiH i saopštili razlog zbog kojeg obustavljaju radove.
Na početku ističu da se radovi na tunelu Hranjen ne mogu nastaviti jer nisu osigurana dodatna sredstva za dalju realizaciju.
- Činjenica je da je izvođač do sada izveo 37 odsto radova na tunelu, da je utrošeno 97 odsto od ukupne vrijednosti ugovorenih radova, kao i da je proteklo 80 odsto ugovornog roka za završetak radova - naveli su.
Dalje kažu da je od imenovanja 11. juna 2021. godine aktuelna Uprava JP Autoceste FBiH uradila analizu u cilju utvrđivanja činjenica i sve dalje korake za rješavanje ovog problema, uključujući i utvrđivanje stepena eventualne odgovornosti svih učesnika projekta te mogućnosti nastavka realizacije projekta.
- Uprava JP Autoceste FBiH pripremila je određene zaključke koji su već upućeni prema investitoru projekta - Vladi FBiH. Stav JP Autoceste Federacije BiH je da, bez obzira na stanje u kojem se projekat trenutno nalazi, ne treba odustati od izgradnje tunela Hranjen. Ono što slijedi je priprema za raspisivanje novog tendera za izbor izvođača radova u dogovoru s Vladom FBiH i to prema opštim uslovima ugovora FIDIC - Crvena knjiga, što bi omogućilo nastavak radova s manjim rizikom u odnosu na ranije stanje - kazali su.
Kompanija Euroasfalt smanjila je intenzitet radova, a uskoro bi mogla i potpuno obustaviti radove na tunelu Hranjen.
Kao što je portal Kliks ranije objavio, razlog za stopiranje jednog od najznačajnijih infrastrukturnih objekata, koji bi trebao znatno skratiti put između Sarajeva i Goražda, je nedostatak novca.
Prema njihovim informacijama, za oko 80 miliona KM (bez PDV-a), koliko je Vlada Federacije BiH prvobitno izdvojila, planirano je da tunelska cijev od pet kilometara bude probijena.
Međutim, novca je nestalo u trenutku dok je probijeno samo 2,5 kilometara. Ukupno je do sada obavljeno tek oko trećine ukupnog posla.
Radovi na tunelu su započeti u jesen 2019. godine, a finansirani iz akumulirane dobiti BH Telekoma u vrijednosti većoj od 65 miliona maraka, a cjelokupan projekat iznosi više od 81 milion maraka.