У вези с тренутним стањем пројекта изградње тунела Храњен, према уговору "Пробијање главне и сервисне цијеви и израда примарне подграде цестовног тунела Храњен", огласили су се из ЈП Аутоцесте ФБиХ и саопштили разлог због којег обустављају радове.
На почетку истичу да се радови на тунелу Храњен не могу наставити јер нису осигурана додатна средства за даљу реализацију.
- Чињеница је да је извођач до сада извео 37 одсто радова на тунелу, да је утрошено 97 одсто од укупне вриједности уговорених радова, као и да је протекло 80 одсто уговорног рока за завршетак радова - навели су.
Даље кажу да је од именовања 11. јуна 2021. године актуелна Управа ЈП Аутоцесте ФБиХ урадила анализу у циљу утврђивања чињеница и све даље кораке за рјешавање овог проблема, укључујући и утврђивање степена евентуалне одговорности свих учесника пројекта те могућности наставка реализације пројекта.
- Управа ЈП Аутоцесте ФБиХ припремила је одређене закључке који су већ упућени према инвеститору пројекта - Влади ФБиХ. Став ЈП Аутоцесте Федерације БиХ је да, без обзира на стање у којем се пројекат тренутно налази, не треба одустати од изградње тунела Храњен. Оно што слиједи је припрема за расписивање новог тендера за избор извођача радова у договору с Владом ФБиХ и то према општим условима уговора FIDIC - Црвена књига, што би омогућило наставак радова с мањим ризиком у односу на раније стање - казали су.
Компанија Еуроасфалт смањила је интензитет радова, а ускоро би могла и потпуно обуставити радове на тунелу Храњен.
Као што је портал Кликс раније објавио, разлог за стопирање једног од најзначајнијих инфраструктурних објеката, који би требао знатно скратити пут између Сарајева и Горажда, је недостатак новца.
Према њиховим информацијама, за око 80 милиона КМ (без ПДВ-а), колико је Влада Федерације БиХ првобитно издвојила, планирано је да тунелска цијев од пет километара буде пробијена.
Међутим, новца је нестало у тренутку док је пробијено само 2,5 километара. Укупно је до сада обављено тек око трећине укупног посла.
Радови на тунелу су започети у јесен 2019. године, а финансирани из акумулиране добити БХ Телекома у вриједности већој од 65 милиона марака, а цјелокупан пројекат износи више од 81 милион марака.