Javna tribina pod nazivom „Doprinos Srpske Ilidže u Odbrambeno-otadžbinskom ratu 1992-1995. godine“ održana je u Istočnoj Ilidži.
Na tribini, koja je organizovana u okviru obilježavanja 30 godina postojanja Istočne Ilidže, o ratnom putu jedinica govorili su predstavnici vojnih i policijskih brigada Srpske Ilidže, čiji je doprinos u odbrani Sarajevsko-romanijske regije nemjerljiv.
Načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović izjavio je da su skupovi, na kojima će se govoriti o poginulim i ranjenim borcima Vojske Republike Srpske, ali i žrtvi koji su podnijeli sarajevski Srbi, prilika da trajno ostanu zapisana svjedočanstva o tragičnoj istoriji srpskog naroda.
- Organizujući ovakve skupove čuvamo sjećanje na one koji su dali živote, dijelove tijela i zdravlje za stvaranje Srpskog Sarajeva i Republike Srpske. Lična svjedočanstva postaće istorija o kojoj ćemo govoriti našoj djeci i unucima koji će ostati da stvaraju Istočnu Ilidžu i Republiku Srpsku, i to je naša obaveza i moranje – rekao je Božović.
Božović je istakao da je neophodno da se sjetimo vojnih i policijskih starješina koji su uz Vojsku Republike Srpske dali doprinos za stvaranje Republike Srpske.
- Značaj Srpske Ilidže, sarajevskih Srba i Ilidžanaca za stvaranje Republike Srpske je nešto što ne smijemo zaboraviti. Treba da se sjećamo i golgote i stradanje koju su sarajevski Srbi preživjeli u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu od 1992-1995. godine – istakao je Božović.
Foto: katera.news
Nikola Mijatović Mišo, nekadašnji načelnik Štaba, zamjenik komandanta Ilidžanske brigade i komandant Jurišnog odreda Sarajevsko-romanijskog korpusa, istakao je da su Srbi vodili isključivo Odbrameno-otadžbinski rat, te da je tek nakon 100 ubijenih Srba Vojska Republike Srpske počela da se brani.
- Napadi i progon Srba u Sarajevu počeli su 27. januara 1992. kada su u ubijena dva Srbina u Steleksu, potom je 1. marta uslijedio napad na srpske svatove, kada je ubijen Nikola Gardović, a sveštenik Radenka Mikovića ranjen. Aleksandar Novaković je 25. februara na Čengić vili ranjen sa osam metaka u prsa, samo dan nakon što je diplomirao. Selo Sjekovac su 25. marta 1992. napale paravojne muslimanske i hrvatske formacije i ubile 58 civila – istakao je Mijatović.
On je podsjetio da je 2. aprila 1992. napadnut Malovan na Kupresu, te da su u napadu silovane i ubijene srpske žene i civili.
- Ilidžanci su pokazali nadljudsku stamenost, hrabrost, odlučnost, volju, mudrost u želji da odbrane svoju teritoriju jer su odbrani jedino i težili – rekao je Mijatović.
Prema njegovim riječima, zahvaljujući časnoj borbi, herojskom naporu i hrabrosti, pripadnika Ilidžanske brigade, ova brigadu je komandant Ratko Mladić odlikovao priznanjem za najbolju brigadu u Sarajevsko-romanijskom korusu i Vojsci Republike Srpske i jedna od najboljih u istoriji srpstva.
- Treba da se sjetimo i komandanata Obrada Popadića, Pere Despotovića, Zorana Borovine, Vladimira Radojčića i Milana Maljkovića – rekao je Mijatović.
Nekadašnji komandant Druge sarajevske lake pješadijske brigade Milorad Šehovac rekao je da je Ilidža, počevši od uprave pa do njenih subjekata, dala sve, u okvirima svojih mogućnosti, da uspješno odbrani srpski narod i svoju teritoriju.